Wrażliwość vs obojętność

opublikowano: 24-01-2016, 22:00

GALA BUSINESS CENTRE CLUB

Coroczna gala Business Centre Club (poniżej — lista laureatów) naturalnie nawiązywała do ćwierćwiecza tej organizacji. Wkrótce po zmianie ustroju zaczęli się organizować polscy przedsiębiorcy i założony w 1991 r. BCC jest właśnie jednym z takich środowiskowych nurtów. Oprócz dumnej przeszłości, podczas sobotniego wieczoru w operze zaistniała także wizja świetlanej przyszłości, zarysowana przez ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego oraz odpowiadającego za fundusze europejskie wiceministra Jerzego Kwiecińskiego, który notabene był członkiem tzw. gospodarczego gabinetu cieni BCC. Na tej osi czasu najsłabszym punktem okazuje się zgrzytająca teraźniejszość. Marek Goliszewski, prezes BCC, przestrzegł, że ekspresowe ustawy miewają fatalne skutki. Tezę podparł dwoma amerykańskimi przykładami takiej legislacji sprzed niemal wieku — prohibicja stworzyła gigantyczne alkoholowe podziemie, a nadęcie sytemu kredytowego spowodowało eksplozję wielkiego kryzysu.

Tegoroczną nagrodę specjalną BCC, dla osób spoza biznesu, otrzymał ksiądz redaktor Adam Boniecki.

Stało się to okazją do filozoficznych rozważań o społecznej wrażliwości przedsiębiorców i bezinteresownej działalności dla dobra wspólnego. Laureat przypomniał przesłanie papieża Franciszka, aby w dążeniu do zysku biznesu nie ogarniała wygodna obojętność. Dotyczy to również tzw. czwartej rewolucji przemysłowej, której nieuchronnym skutkiem będzie robotyzacja i stopniowe marginalizowanie człowieka. Taką perspektywę potwierdził przybyły prosto ze światowego forum w Davos wicepremier Mateusz Morawiecki. Ale zarazem pocieszył, że nawet najdoskonalsze roboty nie zastąpią wizjonerów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane