Czytasz dzięki

Wrócił boom na nowe biznesy

opublikowano: 13-01-2020, 22:00

W 2019 r. założono w Polsce ponad 48 tys. spółek. To drugi wynik w historii, bliski rekordu z 2016 r.

Po dwuletnim spadku liczby nowych podmiotów pojawiających się w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) w ubiegłym roku nastąpiło mocne odbicie w górę. Podczas gdy w 2017 r. zanotowano blisko 9-procentowy spadek, a w 2018 r. 3-procentowy, w 2019 r. rejestracje wzrosły o 6,6 proc. Co wpłynęło na zwiększenie entuzjazmu do zakładania nowych biznesów?

— Rekord z 2016 r. prawdopodobnie wynikał z tego, że wtedy powstało sporo tzw. spółek słupów na potrzeby wyłudzania VAT. Później, na skutek wprowadzenia wysokich sankcji za wyłudzenia VAT i wystawianie fikcyjnych faktur oraz wielu narzędzi analitycznych, ten powód zakładania spółek stracił na znaczeniu. Dlatego w 2017 i 2018 r. mieliśmy do czynienia ze znacznym spadkiem rejestracji. Moim zdaniem ubiegłoroczny wyraźny wzrost jest efektem wejścia w życie od 1 stycznia 2019 r. niskiego 9-procenntowego podatku CIT dla nowych i małych spółek. To zaczęło przekładać się na wzrost rejestracji przedsiębiorców w KRS — mówi Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG).

Podobnie tłumaczy sytuację Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

— Zaburzenie trendu wzrostowego w latach 2017-18 mogło wynikać z zaostrzenia polityki fiskalnej wobec przedsiębiorców. W ubiegłym roku sytuacja się ustabilizowała i trend powrócił. Obecnie wynika on w głównej mierze z solidnych podstaw gospodarki, dobrej koniunktury i wysokiego popytu. Na rynku jest miejsce dla nowych podmiotów, nowych biznesów, a dotychczasowe rosną i poszerzają działalność.

Oczywiście pewną zachętą, szczególnie dla działalności w mniejszej skali, mogło być obniżenie podatku CIT do 9 proc. dla nowych i małych spółek — mówi Łukasz Kozłowski.

Tradycyjnie niedoścignionym liderem rejestracji w KRS jest województwo mazowieckie (15,5 tys. — o 1 tys. więcej niż w 2018 r.). Na drugim miejscu znajduje się woj. wielkopolskie (4,6 tys.), a na trzecimdolnośląskie (4,4 tys.). Najsłabiej wypadają woj.: opolskie (605), świętokrzyskie (633) i lubuskie (775). Wśród miast od zawsze niekwestionowanym liderem jest stolica. W ubiegłym roku w Warszawie dokonano 12,6 tys. rejestracji, czyli o 900 więcej niż rok wcześniej.

Drugą pozycję zajmuje Wrocław (3 tys.), a trzecią Kraków (2,8 tys.). W porównaniu z 2018 r. miasta zamieniły się miejscami. Spektakularny spadek w tym rankingu notuje Wółka Kosowska, podwarszawska miejscowość będąca centrum hurtowego handlu azjatyckiego. Jeszcze niedawno każdego roku mieściła się w pierwszej „10” zakładania spółek.

Z 98 rejestracjami w 2019 r. znalazła się dopiero na 39. miejscu. Spadek może wynikać z nasilonej ostatnio penetracji tego miejsca przez policję i służby specjalne i wykrywania wielu nieprawidłowości. Jak zwykle najpopularniejsza jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością — w 2019 r. założono ich aż 39,5 tys.

Średni kapitał założycielski przypadający na nową spółkę wyniósł 41 tys. zł. To znacznie mniej niż w 2018 r. — 76 tys. zł. Kapitał wyższy niż 1 mln zł miało 138 spółek. Najpopularniejszymi branżami są: działalność profesjonalna (doradztwo), handel, budownictwo, media i komunikacja, administracja, przetwórstwo przemysłowe, obsługa nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane