Wrocław będzie miał park

Agnieszka Zielińska
06-12-2005, 00:00

Już wkrótce we Wrocławiu powstanie Dolnośląski Park Przemysłowy. Wybuduje go niemiecka grupa Metroplan.

Grupa Metroplan buduje parki przemysłowe na całym świecie. Jej klientami są głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. Ostatnio firma zadecydowała, że park przemysłowy powstanie także w Polsce. Wybór padł na Wrocław. Dlaczego właśnie tu?

— Powodów jest wiele. Przedsiębiorcy do nas przychodzący są zdecydowani produkować w Polsce, aby zmniejszyć koszty zatrudnienia, które u nas są niższe niż w innych krajach Unii. Poza tym tutaj jest wykształcona kadra i sprzyjający klimat dla rozwoju biznesu. Zaletą Wrocławia jest również bliskość Berlina i Pragi — wylicza Elżbieta Hańczak, prokurent Metroplan Polska.

Jej zdaniem, z tych powodów coraz więcej zagranicznych firm rozważa przeniesienie lub rozszerzenie produkcji na Dolnym Śląsku.

Kompleksowość

Metroplan ma dziś do wyboru dwie lokalizacje. Jedną we Wrocławiu, drugą w jego okolicach. Jednak decyzja o tym, w którym miejscu powstanie park, jeszcze nie zapadła. Prawdopodobnie nastąpi to pod koniec roku.

W pierwszym etapie inwestycji, w przyszłym roku, powstaną cztery hale produkcyjne o łącznej powierzchni 48 tys. mkw. i budynek biurowy o powierzchni 10 tys. mkw. W kolejnych etapach budowane będą następne hale produkcyjne.

Jesienią 2006 r. pierwsze firmy będą mogły rozpocząć produkcję. Na terenie parku pracę znajdzie 2,5 tys. osób.

— Wewnątrz kompleksu będą działać najmniejsze przedsiębiorstwa, dookoła większe. Powstaną zarówno hale o powierzchni około 1 tys. mkw., jak i dziesięciokrotnie większe. Poszczególne budynki będzie można rozbudowywać. Inwestor będzie mógł zdecydować się na wynajem lub od razu kupić zajmowany przez siebie budynek — mówi Elżbieta Hańczak.

Parkiem są już zainteresowane firmy z Niemiec, a także z Włoch, Belgii, krajów skandynawskich i USA. Wśród nich są również poddostawcy dużych koncernów motoryzacyjnych i producenci sprzętu AGD, którzy mają fabryki w Polsce.

Swoich inwestorów Metroplan obsługuje kompleksowo. Przedstawia im działki, pośredniczy w kontaktach z gminą, przygotowuje projekt, organizuje przetargi, doradza w wyborze firmy budowlanej i nadzoruje prace. Zdaniem Elżbiety Hańczak, zainteresowanie ofertą jest coraz większe.

— Na ostatniej konferencji, którą zorganizowaliśmy w październiku, obecnych było 65 firm — mówi przedstawicielka Metroplanu.

Magnes

Atutami Wrocławia i całego regionu jest doskonała lokalizacja. Miasto leży na ważnym szlaku handlowym: Drezno — Katowice — Lwów — Kijów i ma lotnisko, które wkrótce będzie rozbudowywane. Inne zalety to przede wszystkim dostęp do ośrodków akademickich i przychylność miejscowych władz.

Region powoli staje się więc liderem zagranicznych inwestycji. Obecnie działa tutaj ponad 5 tys. podmiotów gospodarczych z udziałem kapitału zagranicznego, co stawia go na czwartym miejscu w kraju. Na 10 tys. mieszkańców przypada tutaj 18 zagranicznych przedsiębiorstw, podczas gdy przeciętnie w Polsce jest ich ponad 13. Firmy z udziałem kapitału zagranicznego prowadzą głównie działalność przemysłową — 34,7 proc., handlową — 30,2 proc. oraz zajmują się obsługą nieruchomości i firm — 15,1 proc. Jednak napływ zagranicznego kapitału stale rośnie.

Prognozy dotyczące przyszłości regionu również są obiecujące. Zdaniem ekspertów, Wrocław ma szansę stać się w najbliższym czasie największym centrum logistycznym nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowej i Wschodniej. W rankingu regionów o największej dostępnej powierzchni magazynowej znajduje się na trzeciej pozycji razem ze Śląskiem zaraz za stolicą i Łodzią. Według firm transportowo-magazynowych to dziś najlepsze miejsce dla rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Wrocław będzie miał park