Wrocław chce być 2.0.

Stolica Dolnego Śląska stara się o utworzenie na terenach EIT+ podstrefy Legnickiej SSE. Firmom to się podoba.

Rada miejska poparła wniosek o utworzenie podstrefy w ramach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomiczne. Chcą tego Wrocławskie Centrum Badań EIT+ i Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Ich pomysł zakłada włączenie do takiej podstrefy ponad 15 ha nieruchomości, czyli tzw. Kampusu Pracze i przyległych terenów inwestycyjnych (sąsiadujących z EIT+). Wnioskodawcy liczą na duże zainteresowanie.

Wrocław, którego prezydentem jest Rafał Dutkiewicz, pracuje, by przyciągnąć innowacyjne firmy. Specjalna innowacyjna podstrefa może przyciągnąć takich inwestorów.
Zobacz więcej

JAK MAGNES:

Wrocław, którego prezydentem jest Rafał Dutkiewicz, pracuje, by przyciągnąć innowacyjne firmy. Specjalna innowacyjna podstrefa może przyciągnąć takich inwestorów. Marek Wiśniewski

— Niejednokrotnie przedstawiciele potencjalnego inwestora, zaskoczeni dostępnąw EIT+ infrastrukturą i możliwościami współpracy, jeszcze w trakcie wizyty zaczynali wstępnie omawiać możliwości prowadzenia we Wrocławiu projektów badawczych, które wcześniej uznawali za nierealizowalne w Polsce — zauważa Łukasz Czajkowski z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Firmom ten pomysł się podoba. Kosmetyczna Clarena, choć do tej pory nie współpracowała z wrocławskim centrum badań, chwali inicjatywę i nie wyklucza, że w przyszłości będzie jej beneficjentem.

— Ze względu na specyfikę naszego biznesu, badania i rozwój zawsze są w kręgu naszego zainteresowania. Będziemy śledzić te zmiany i mam nadzieję, że w przyszłości sami również z nich skorzystamy — mówi Patricia Popławska, prezes Clareny. Na obserwację stawia też Radosław Koelner, prezes Rawlplug, producenta mocowań budowlanych.

— EIT+ ma bardzo ciekawe kompetencje i mamy już zdefiniowanych kilkaobszarów potencjalnej współpracy. Czekamy teraz na ich propozycje. Utworzenie podstrefy to na pewno dobry początek. Zobaczymy, co dalej — zauważa Radosław Koelner.

Można przypuszczać, że nową podstrefą zainteresuje się pobliski KGHM, który ma z EIT+ ramową umowę o współpracy. Mówi się też o planach malutkiej firmy Saule Technologies, założonej przez Olgę Malinkiewicz, wynalazczynię materiałów fotowoltaicznych opartych na perowskitach. Wielką zwolenniczką tworzenia stref 2.0. jest wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn Klik.

Jeśli Wrocławowi się uda, to inwestujące tam firmy będą mogły korzystać z takiej samej pomocy publicznej lub zwolnień podatkowych, jakie oferuje na całym swoim obszarze Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wrocław chce być 2.0.