Wrocławska starówka najbardziej pożądana

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 18-08-2009, 00:00

Zabytkowy rynek we Wrocławiu to atrakcyjne miejsce do zamieszkania. Ale słono się za to płaci.

Zabytkowy rynek we Wrocławiu to atrakcyjne miejsce do zamieszkania. Ale słono się za to płaci.

Wrocławski rynek nieruchomości to ponad 250 tys. mieszkań, z czego 37 proc. należy do spółdzielni, 23 proc. do Skarbu Państwa i firm, a jedynie 40 proc. to mieszkania własnościowe.

Czas na deweloperów

— Dzięki zachowanej przedwojennej zabudowie Wrocław może się poszczycić spójną i jedną z piękniejszych linii architektonicznych w Polsce. Dodatkowo, jego dogodne usytuowanie, dobra kondycja ekonomiczna, perspektywa EURO 2012 i ciągły rozwój sprawiają, że miasto staje się coraz atrakcyjniejsze dla polskich i zagranicznych inwestorów. Tym samym coraz więcej deweloperów planuje inwestycje we Wrocławiu, traktując go jako jedno z najbardziej perspektywicznych miast Polski — uważa Patrycja Kwiatkowska, dyrektor zarządzający w Griffin Real Estate.

Pod względem inwestycji deweloperskich Wrocław dorównuje Krakowowi i Trójmiastu. Szacuje się, że w 2009 r. do użytku zostanie tam oddanych około 5 tys. mieszkań, a w 2010 r. liczba ta spadnie do 2,7 tys.

Czas na nowe inwestycje

W stolicy Dolnego Śląska deweloperzy mają duże pole do popisu, bo udział nowego budownictwa jest stosunkowo nieduży. Z kolei budynki, które powstały przed 1940 r., stanowią aż 30 proc. dostępnych

Najwięcej mieszkań w standardzie podstawowym jest dostępnych w dzielnicach Krzyki (43 proc.) i Fabryczna (29 proc.). Najmniej powstaje w okolicach Starego Miasta — tylko 6 proc., jednak z racji prestiżowej lokalizacji są najdroższe.

Jak pokazuje raport Reas, we Wrocławiu jest 4,5 tys. apartamentów, z czego tylko 620 klasy premium. Cena za metr kwadratowy takiego apartamentu zaczyna się od 10 tys. zł.

— W stosunku do lat ubiegłych na wrocławskim rynku nieruchomości nie widać wzrostu cen, choć wyraźne jest ich zróżnicowanie, zależnie od dzielnicy i standardu wykończenia. Najważniejszy czynnik przy wyborze nieruchomości to jej lokalizacja. Dużą popularnością cieszą się kamienice przy rynku. Pomimo wojennych zniszczeń i odbudowy w warunkach socjalizmu, XIII-wieczny plac staromiejski zachował swój wyjątkowy charakter — sumuje Patrycja Kwiatkowska.

Marta Sieliwierstow

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Wrocławska starówka najbardziej pożądana