Wschód ma duży potencjał

Mariusz Kurzac
opublikowano: 13-06-2006, 00:00

Mimo pewnych zagrożeń wynikających z regulacji prawnych, wartość nieruchomości oddanych w leasing rośnie co roku o ponad jedną czwartą.

Wartość nieruchomości wyleasingowanych w 2005 r. wyniosła 2,4 mld zł, czyli o ponad 27 proc. więcej niż rok wcześniej. Tak duży wzrost to zasługa korzystnych warunków finansowania za pośrednictwem leasingu, ale też większa świadomość przedsiębiorstw co do istnienia tej formy finansowania. ING Lease Polska w 2005 r. sfinansowała nieruchomości o wartości ponad 1 mld zł netto, stając się liderem na tym rynku.

Coraz lepiej

Obecną sytuację na rynku nieruchomości oceniam jako dobrą. Rynek ten należy podzielić na dwie podstawowe części, tzn. nieruchomości największych oraz średnich i małych. W przypadku dużych przedsięwzięć następuje powolne nasycanie się rynku i obecnie przedmiotem leasingu będą, moim zdaniem, tylko obiekty w najlepszych lokalizacjach. Jeśli chodzi o nieruchomości średnie i małe, należy oczekiwać dalszego szybkiego wzrostu tego segmentu.

Czynnikiem, który zachęca przedsiębiorców do korzystania z leasingu nieruchomości, jest możliwość wliczenia rat leasingowych (wraz z opłatami początkowymi) w koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu firma ma możliwość obniżenia wysokości zobowiązań podatkowych oraz może poprawić swoją płynność finansową. Ponadto leasingobiorca może wybrać walutę, w której zawarta będzie umowa. Cechą umów leasingowych jest prosta dokumentacja, proste zabezpieczenie transakcji oraz poprawa płynności finansowej korzystającego. Dzięki leasingowi nieruchomości możliwe jest też skrócenie czasu amortyzacji z 40 do 15 lat. Przedłużenie leasingu, zakup nieruchomości, sprzedaż lub przeniesienie własności nieruchomości to możliwości, z których skorzystać może każda firma w momencie zakończenia umowy leasingu.

Ryzyko

Dla leasingodawcy nieruchomość jest środkiem trwałym finansowanym długoterminowo (min. 10 lat dla leasingu operacyjnego). W związku z tym, że trudno przewidzieć zdolność kredytową leasingobiorcy na tak długi okres, znacznie baczniejszą uwagę należy zwrócić na oszacowanie wartości nieruchomości.

Kolejne zagrożenie niesie długa procedura wpisywania do księgi wieczystej. Prawo do wieczystego użytkowania nieruchomości nabywa się z chwilą dokonania wpisu do księgi wieczystej. Sprzedawca oczekuje wypłaty pieniędzy w momencie podpisywania aktu notarialnego kupna-sprzedaży nieruchomości, podczas gdy kupujący nie jest jeszcze jej prawowitym użytkownikiem wieczystym.

Inne niebezpieczeństwo związane z leasingiem nieruchomości wynika z nowych regulacji prawnych.

Mimo to Polska jest obecnie jednym z najdynamiczniejszych rynków nieruchomości w Europie. Wśród krajów naszej części kontynentu wielki potencjał wykazuje obecnie również Rosja. Rynki krajów Europy Zachodniej są coraz bardziej zagospodarowane. Moim zdaniem, impulsem do dalszego rozwoju leasingu nieruchomości w Polsce będzie tworzenie sieci handlowych w miastach poniżej 0,5 mln mieszkańców oraz nowe inwestycje wśród firm produkcyjnych. Leasing nieruchomości w Polsce to wciąż olbrzymi rynek z dużym potencjałem wzrostu.

Mariusz Kurzac, ING Lease Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Kurzac

Polecane