WSiP spóźni się na parkiet

Marcin Goralewski
opublikowano: 21-01-2004, 00:00

Falstartem okazały się zapowiedzi debiutu na GPW akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych w pierwszym kwartale. Bardziej realny jest drugi.

Mimo zapowiedzi, akcje Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP) nie zadebiutują na warszawskim parkiecie w pierwszym kwartale. Prywatyzacja największego w kraju wydawcy książek edukacyjnych opóźnia się. Inwestorzy mogą więc pieniądze zebrane na akcje WSiP (oferta dla drobnych graczy będzie opiewała na blisko 100 mln zł) przeznaczyć na giełdowe spekulacje.

Spokojnie! Pracujemy...

— Trwają prace nad prospektem. Poprosiliśmy zarząd o uzupełnienie danych. Biorąc pod uwagę, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd musi zaakceptować prospekt i dopuścić spółkę do obrotu, debiut w pierwszym kwartale jest mało realny — mówi osoba związana z prywatyzacją WSiP.

Informacje na temat upublicznienia WSiP na początku tego roku pojawiły się jeszcze w pierwszej połowie roku ubiegłego. Ostatnie miesiące 2003 r. minęły zaś w atmosferze licznych informacji ze spółki i Ministerstwa Skarbu Państwa o rychłym przekazaniu prospektu emisyjnego komisji. Nic z tego.

...z efektami

WSiP nie marnuje jednak czasu. Pracuje nad stworzeniem sieci dystrybucji książek — hurtowej i detalicznej. Właśnie dlatego pod jego skrzydła trafiła hurtownia Wkra i warszawski Dom Książki. Ta druga spółka chce do końca 2005 r. stworzyć sieć 150 placówek sprzedaży detalicznej. Obecnie ma ich tylko 27, choć daje to jej trzecie miejsce na rynku.

Nie traci czasu także resort skarbu. Sposób przeprowadzenia oferty już ustalił. Chce sprzedać drobnym graczom giełdowym do 25 proc. akcji WSiP. Od 40 do 60 proc. papierów zostanie sprzedanych 4 lub 6 funduszom emerytalnym. Papiery przejdą na ich własność pod odpowiednimi warunkami. Dotyczyć one będą np. późniejszej sprzedaży walorów. OFE kupią akcje WSiP prawdopodobnie dopiero po zakończeniu oferty dla drobnych inwestorów. Kolejne 15 proc. akcji przejdzie na własność pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu