Wsparcie dla firm odbija się czkawką

opublikowano: 27-12-2018, 22:00

Szokująca prognoza na 2019 r.: tysiące inwestorów ustawiły się w kolejce po granty.

Gdy Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) wprowadzało ustawę o wspieraniu nowych inwestycji, eksperci wskazywali, że oprócz niewątpliwych korzyści, czyli poszerzenia grona firm, które mogą korzystać ze zwolnień podatkowych przy inwestycjach, i przyspieszenia procedur udzielania im na to zgody, pojawił się jeden niebezpieczny zapis. Artykuł 20 daje rządowi prawo do wstrzymania wsparcia. Rada Ministrów skorzysta z niego już w połowie stycznia 2019 r.

Zobacz więcej

fot. Łukasz Dejnarowicz/FORUM

— Wstrzymamy Polską Strefę Inwestycji. Do 14 spółek zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi, które — za zgodą MPiT — wydają decyzje o wsparciu, w pierwszych dwóch tygodniach roku zgłosiło się aż 1000 firm — twierdzi anonimowy urzędnik MPiT.

Zwykle przez cały rok w SSE pojawiało się 200-400 projektów, w rekordowym 2014 r. było ich 438. Na ogół firmy inwestują w nowe zakłady, które zaczynają przynosić zyski dopiero w kilka lat od rozpoczęcia budowy. Tym razem jest inaczej. — Wszyscy nowi inwestorzy to świetnie prosperujące firmy, które najczęściej podwajają moce produkcyjne. Szacujemy, że ich dochód, który miałby zostać zwolniony z podatku, już w 2019 r. przekroczy 141 mld zł, co oznacza, że zwolnienie podatkowe musiałoby sięgnąć niemal 26,9 mld zł — wylicza pracownik ministerstwa.

To dziesięciokrotnie więcej niż w 2016 r. Przy wydatkach budżetowych na poziomie ok. 400 mld zł, kwota jest horrendalna. — Budżet nie jest z gumy — zauważa przytomnie przedstawiciel resortu finansów.

Z informacji „PB” wynika, że pieniądze to nie wszystko: spółki strefowe i MPiT nie podołałyby kadrowo fali inwestorów. — Musielibyśmy zwiększyć liczbę pracowników do 150, żeby skontaktować się z przedsiębiorcami, którzy chcą inwestować — mówi prezes jednej ze stref, w której pracuje 25 osób.

Departament rozwoju inwestycji, który nadzoruje SSE, również musiałby być kilkukrotnie większy, nawet gdyby zostały do niego „rzucone” wszystkie wolne moce MPiT. Nieoficjalne źródła „PB” z Kancelarii Premiera donoszą, że rząd rozważa przywrócenie poprzednich zasad: możliwość otrzymania zwolnień podatkowych tylko na terenach objętych strefą, na co zgodę musi wyrazić rada ministrów (po kilkumiesięcznych konsultacjach międzyresortowych) i udzielanie pomocy publicznej tylko do 2026 r.

To jedna z naszych szokujących prognoz, tzw. czarnych łabędzi (wydarzenie bardzo mało prawdopodobne, ale o potencjalnie wielkich konsekwencjach)

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu