Czytasz dzięki

Wsparcie w nowym starcie po porażce

opublikowano: 08-07-2020, 22:00

Przedsiębiorcy, którym nie powiodło się z pierwszym biznesem i próbują swoich sił jeszcze raz, mogą liczyć na pomoc funduszy unijnych.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) poinformowała o możliwości zgłaszania się do programu „Nowy Start”. Jego budżet wynosi 15 mln zł. O wsparcie mogą starać się mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy w ciągu 24 miesięcy przed przystąpieniem do programu zaprzestali prowadzenia firmy działającej minimum 18 miesięcy, a potem ponownie uruchomili jednoosobową działalność gospodarczą albo spółkę prawa handlowego. Po zgłoszeniu się do programu tacy przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc w analizie przyczyn porażki i rozwinąć kompetencje dotyczące prowadzenia firmy. Wsparcie może pomóc także w dostosowaniu działalności i pracowników do ciągle zmieniających się uwarunkowań rynkowych.

— To bardzo ważne, żeby zrozumieć, że przedsiębiorcy, którzy już raz sparzyli się w biznesie, mają zupełnie inne potrzeby niż ci, którzy wchodzą na rynek po raz pierwszy. Oni nie potrzebują uczyć się podstaw, ale chcą zrozumieć, co poszło nie tak. Szkolenia i doradztwo są im szczególnie potrzebne, bo dzięki nim mogą uniknąć błędów, które popełnili wcześniej — tłumaczy Justyna Nosko, ekspert z departamentu rozwoju kadr w przedsiębiorstwach w PARP.

Program jest w całości finansowany z funduszy unijnych i budżetu państwa. Składa się z czterech projektów. Pierwszy z nich to „Akademia pozytywnej zmiany”, do której nabór kończy się 30 czerwca 2021 r. Drugi projekt jest realizowany pod hasłem „Profesjonalny start” i będzie trwał do 31 grudnia 2021 r. Trzeci — „Nowy start-nowe perspektywy” — ma zakończyć się do 30 czerwca 2022 r., natomiast ostatni — „Ster na cel” — potrwa do ostatniego dnia 2022 r. Zgłoszenia do projektów szkoleniowych przyjmują operatorzy wyłonieni przez PARP. Kontakt do nich można znaleźć na stronie internetowej programu „Nowy Start”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane