Współczesny nomada trudni się już nie tylko IT

opublikowano: 05-02-2017, 18:00

Rozrysowany został obraz cyfrowego nomadyzmu - trendu, który coraz częściej ogarnia także Polaków. W wędrownym trybie życia pomagają nowe technologie.

Zamiast zaciągać kredyt na mieszkanie zlokalizowane blisko pracy, czyż nie przyjemniej byłoby wiecznie podróżować po świecie? Zarabiać można zdalnie… przez internet. Zainteresowanie takim modelem życia rośnie. Szacuje się, że do 2023 r. mianem cyfrowych nomadów będzie można nazwać nawet miliard osób na całym świecie. Zjawisko to zyskuje na popularności również wśród Polaków. Portret współczesnych nomadów postanowili więc rozrysować Hatalska.com oraz Allegro. Raport „Wędrowcy” powstał we współpracy z Infuture Hatalska Foresight Institute. 

Aż 83 proc. badanych określających siebie jako cyfrowych nomadów zadeklarowało, że najważniejszą wartością w życiu jest dla nich wolność.
Wyświetl galerię [1/2]

Aż 83 proc. badanych określających siebie jako cyfrowych nomadów zadeklarowało, że najważniejszą wartością w życiu jest dla nich wolność. ARC

Ciągle w drodze

Nomadyzm jest trybem życia, który wiąże się z ciągłym przemieszczaniem się. W dawnych czasach przypisywany był społecznościom pasterskim i łowieckim. Obecnie zupełnie zmienił swój charakter. Określa się go mianem „współczesnego” lub „cyfrowego”. A odnosi się głównie do osób pracujących zdalnie, żyjących w wielu miejscach lub łączących pracę z podróżowaniem. 

- W raporcie udało nam się obalić kilka mitów, które narosły wokół cyfrowego nomadyzmu. Wciąż bowiem próbuje się go definiować przez technologię, podczas gdy z naszych badań wynika, że współcześni nomadzi sami w ten sposób się nie definiują. Owszem, z technologii korzystają intensywnie, bez niej zresztą nie mogliby prowadzić trybu życia, jaki prowadzą, ale w rzeczywistości technologia stanowi dla nich niejako tło, coś naturalnego. Samych siebie definiują natomiast przez wartości – wolność, niezależność, mobilność i odpowiadający tym wartościom styl życia – wyjaśnia Natalia Hatalska, współautorka analizy. 

- Nomadyzm w wersji uwspółcześnionej od kilku lat nabiera na znaczeniu. Obserwujemy to zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i marki, która stara się trafiać do różnych grup konsumentów – dodaje Agata Stachowiak z Allegro.

Podpięci do sieci

Szybkiemu rozwojowi tego trendu sprzyja tzw. usieciowienie społeczeństwa (łatwość dostępu do internetu) oraz rozwój technologii ICT. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, że dzisiejsza gospodarka w coraz większym stopniu bazuje na wiedzy, a znaczna część zawodów związanych z nauką, technologiami czy inżynierią nie wymaga „przywiązania” do biurka. Plusem jest też możliwość stosunkowo taniego podróżowania po świecie. I zmiany pokoleniowe – generacje Y i Z zamiast pracy w korporacjach wolą prowadzenie własnego biznesu lub freelancing (praca na zasadach „wolnego strzelca”). Towarzyszy temu więc błyskawiczny rozwój powierzchni coworkingowych – również w Polsce powstaje wiele miejsc, w których za niewielkie pieniądze można czasowo wynająć biurko czy salkę na biznesowe spotkanie. 

Z raportu wynika, że współcześni nomadzi to ludzie młodzi (88 proc. stanowią osoby w wieku 25-44 lata). Analiza obala natomiast powszechne przekonanie, że są to przede wszystkim pracownicy sektora IT. Na liście są również: graficy, copywriterzy, nauczyciele, blogerzy, fotografowie, tłumacze, architekci, właściciele e-sklepów, dziennikarze, pracownicy start-upów itp. Większość z nich w takim stylu życia ceni sobie niezależność (75 proc.), wolność (68 proc.) i możliwość poznawania nowych kultur (63 proc.). Największe minusy – samotność (37 proc. wskazań), utrudniony kontakt z bliskimi (35 proc.), brak domu (32 proc.).

„Zacząłem pracować zdalnie, bo potrzebowałem sobie dorobić, ale wkrótce okazało się, że jestem w stanie się za zarobione pieniądze utrzymać i podróżować, więc tak już zostało” – wyjaśnia jeden z cytowanych w raporcie respondentów. „Od dziecka marzyłam o niezależności i pracy, którą będą mogła łączyć z podróżami. To był plan” – odpowiada kolejny.

Na własny rachunek

Badanie wykazało, że najatrakcyjniejszą dla cyfrowych nomadów formą pracy jest samozatrudnienie, prowadzenie własnej firmy i freelancing (odpowiedzi te wybrało w sumie 91 proc. badanych). Istotna jest dla nich elastyczność (73 proc.) i możliwość dostosowania godzin pracy do własnych potrzeb (72 proc.).

Twórcy raportu o najważniejsze cechy pracy zapytali również „stacjonarnych" pracowników – w tym przypadku najwięcej (31 proc.) wskazało na dobre zarobki. 

A co cyfrowi nomadzi zabierają ze sobą w podróż? Niemal jedna czwarta pakuje laptop, równie ważny jest dla nich smartfon. Współczesne technologie warunkują styl życia nomadów, sami jednak nie definiują się przez ich pryzmat. Technologie traktują jako niezbędne do funkcjonowania narzędzie. Najważniejszy zawsze jednak pozostaje łatwy dostęp do internetu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Współczesny nomada trudni się już nie tylko IT