Współpraca do poprawki

opublikowano: 25-08-2014, 00:00

Nauka i biznes: Nie jest tajemnicą, że współpraca biznesu i uczelni ma istotny wpływ na przyszłość absolwentów na rynku pracy.

Biuro karier Akademii Finansów i Biznesu Vistula zbadało na próbie 300 firm jak ta kooperacja układa się w Polsce. Najczęściej ze szkołami wyższymi współpracują duże przedsiębiorstwa – tak zadeklarowało 66 proc. z nich. Wśród średnich firm ten odsetek wynosi 44 proc., a małych i mikroprzedsiębiorstw ponad 30 proc. Najczęstszą formą współpracy jest oferowanie studentom i absolwentom pracy (70 proc.), ewentualnie praktyk i staży (60 proc.). W targach pracy i prezentacjach firm uczestniczyły dwie na trzy badane firmy, a tylko co dziesiąta zamawiała w biurach karier uczelni rekrutację i selekcję pracowników lub badania kompetencji kandydatów. W sumie 85 proc. przedsiębiorstw nigdy nie zamawiało u szkół wyższych prac dyplomowych, badawczych, szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych. Firmy nie są również zainteresowane ustanawianiem stypendiów dla studentów i organizowaniem konkursów na prace dyplomowe. Powodów takiej sytuacji Anna Plewa, z AfiB Vistula upatruje w braku u większości uczelni profesjonalnie przygotowanych ofert dla biznesu. Podkreśla, że firmy często nie wiedzą, że współpraca z uczelnią jest możliwa również w kwestii realizacji ciekawych projektów dla firm i organizowania zajęć przygotowujących studentów do pracy w konkretnej branży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane