Wspomnienie: Tadeusz Sołtyk

PAP
opublikowano: 11-09-2009, 08:02

Sesja poświęcona wielkiemu twórcy polskiego lotnictwa prof. inż. Tadeuszowi Sołtykowi odbyła się w czwartek w warszawskim Instytucie Lotnictwa. Uhonorowano w ten sposób przypadającą w tym roku setną rocznicę urodzin konstruktora.

Jak przypomniał dyrektor Instytutu, dr inż. Witold Wiśniowski, po II wojnie światowej kraj był zniszczony, fabryki zdewastowane, a specjaliści w większości zginęli na wojnie lub przebywali na emigracji. W tych warunkach prof. Sołtyk trafnie przewidział przyszłe trendy w budowie samolotów i opracował odpowiednią strategię dla polskiego przemysłu lotniczego.

Według Wiśniowskiego, strategia Sołtyka zakładała specjalizację w projektowaniu i produkcji samolotów szkolnych oraz szkolno-treningowych. "Do dziś produkowane są na całym świecie samoloty tych typów, często bardzo zbliżone do konstrukcji profesora, różnią się głównie lepszymi materiałami i wyposażeniem. Gdyby nie niechęć Gomułki (Władysława, od 1956 do 1970 r. I sekretarza KC PZPR - PAP) do lotnictwa, nasz kraj miał szansę być w tej dziedzinie znaczącym producentem" - podkreślił Wiśniowski.

Profesor Sołtyk stworzył 17 prototypów samolotów, z których sześć weszło do seryjnej produkcji. To miedzy innymi turystyczno- dyspozycyjny LWD "Szpak", samoloty szkolenia podstawowego "Żak" i "Junak", szkoleniowy samolot odrzutowy TS-11 "Iskra", łącznikowy i obserwacyjny LWD "Żuraw", transportowy LWD Miś, akrobacyjny TS-8 "Bies" (który pobił światowy rekord pułapu i prędkości w swojej klasie). Ze względu na brak zgody sojuszniczego ZSRR nie został zrealizowany projekt naddźwiękowego samolotu "Grot", nie powstał także TS-15 Fregata, samolot dyspozycyjny z napędem odrzutowym i nietypowym, motylkowym usterzeniem ogonowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Wspomnienie: Tadeusz Sołtyk