Wszyscy kontrahenci pod kontrolą

Anna Tłuściak prezes ERIF BIG
opublikowano: 09-03-2009, 00:00

Najlepiej nie uczyć się na błędach, a już na pewno nie na własnych. Jedna nietrafiona transakcja może poważnie zachwiać płynnością finansową firmy. Dlatego warto stale monitorować kondycję partnerów biznesowych.

O tym, że kontrahent ma problemy z regulowaniem płatności, przedsiębiorca dowiaduje się zazwyczaj wtedy, gdy na jego konto nie wpływa zapłata za wystawioną fakturę. Byłby w zdecydowanie lepszej sytuacji, gdyby przed zawarciem umowy czy przyjęciem zlecenia wiedział, że odbiorca zalega z płatnościami innym firmom. Tylko że można zapytać zaprzyjaźnione firmy o jednego albo dwóch kontrahentów, ale przecież nie da się w ten sposób kontrolować kilkudziesięciu czy kilkuset firm. W takim przypadku najlepiej zlecić działania profesjonalistom.

Zazwyczaj informacji o innych firmach przedsiębiorcy szukają poprzez wywiadownie gospodarcze. Jest jednak jeszcze

jedno pewne, sprawdzone i szybkie źródło danych dotyczących kondycji finansowej firm — są to biura informacji gospodarczej (BIG).

Gromadzą one dane zarówno o nierzetelnych płatnikach (każda firma może dopisać dłużnika do BIG, jeśli zalega na 500 zł od co najmniej dwóch miesięcy), jak i o przedsiębiorcach, którzy terminowo regulują zobowiązania. Dlatego są świetnym źródłem informacji o tym, z kim warto podpisać umowę (bo płaci na czas), a kogo unikać (bo zwleka z zapłatą więcej niż 60 dni).

A jak na bieżąco kontrolować kontrahentów na masową skalę? Europejski Rejestr Informacji Finansowej BIG (ERIF), jeden z trzech BIG-ów działających w Polsce, świadczy wyjątkową na rynku usługę: monitoring NIP. Pozwala to w prosty sposób jednocześnie kontrolować dowolną liczbę firm i uzyskać natychmiastową informację o kłopotach finansowych kontrahentów.

Przedsiębiorca, który chce obserwować inne firmy, podaje tylko ich numery NIP (ich liczba zależy od wybranej usługi — od 10 do dowolnej). Poza tym w zasadzie nie wymaga to od niego żadnej aktywności. Chyba że chce zmienić obserwowane firmy, wtedy aktualizuję listę numerów.

Od tego momentu sprawdzaniem kontrahentów zajmie się ERIF BIG. Przedsiębiorca co miesiąc otrzymuje pełny raport o firmach, których obserwacja go interesuje. Znajdzie w nim informacje o wszystkich zdarzeniach dotyczących monitorowanej firmy: że ktoś dopisał ją jako dłużnika, że spłaciła część lub całość zobowiązania. Dostaje też natychmiast powiadomienie (e-mailem) o każdym zdarzeniu dotyczącym każdego obserwowanego klienta czy kontrahenta. Pozwala to na szybką reakcję i podjęcie właściwej decyzji, np. o rezygnacji ze współpracy lub o dodatkowych zabezpieczeniach płatności.

Monitoring kontrahentów to narzędzie coraz popularniejsze wśród przedsiębiorców. Zapewnia firmie dwie podstawowe przewagi: szybkość działania i dostęp do stale zwiększającej się bazy danych o płat-nościach na rynku. Dzięki temu można znacząco zredukować ryzyko współpracy z firmą, której nierzetelność mogłaby być przyczyną kłopotów finansowych.

Anna Tłuściak

prezes ERIF BIG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Tłuściak prezes ERIF BIG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu