Wszystkie oczy skierowane na dolara

  • Mariusz Potaczała
23-12-2013, 00:00

W krótszym, świątecznym tygodniu nie doczekamy się wielu ważnych wydarzeń.

Ton notowaniom wciąż więc nadawać będzie decyzja Rezerwy Federalnej o rozpoczęciu ograniczania programu skupu aktywów, a co za tym idzie utrzyma się presja na aprecjację amerykańskiej waluty. Uważamy, że 1,37 to dobry poziom do zajęcia krótkiej pozycji na EUR/USD. Niemniej jednak zmienność powinna być ograniczona, a ruchy na rynku mniej dynamiczne. Sygnał do kontynuacji umocnienia amerykańskiego dolara mogą dać już we wtorek dane z sektora przemysłu oraz rynku nieruchomości. Rozpoczęcie wygaszania luzowania ilościowego mamy już za sobą, dlatego też uczestnicy rynku wypatrywać będą potwierdzenia słuszności tej decyzji w napływających danych z gospodarki. Sądzimy ponadto,że dolar ma największe szanse zyskiwać wobec walut krajów, w których utrzymuje się perspektywa dalszego poluzowania polityki pieniężnej, czyli Japonii i Australii.

Ostatnie dane za listopad z rodzimej gospodarki tradycyjnie nie powinny wywołać silnej reakcji w notowaniach złotego. Niemniej jednak odczyty zgodne z naszymi prognozami powinny wspierać słabość złotego wobec amerykańskiego dolara. Jesteśmy większymi pesymistami niż rynek. Zakładamy, że dynamika sprzedaży detalicznej spowolni do 2,2 proc. w ujęciu rocznym, a stopa bezrobocia wzrośnie do 13,4 proc. Polska waluta powinna stracić wobec dolara oraz pozostanie stabilna w stosunku do euro. Poziomem docelowym dla zwyżek kursu USD/PLN jest 3,08 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wszystkie oczy skierowane na dolara