Wszystkie polskie metra

opublikowano: 06-03-2020, 06:00

O budowie metra mówiło się w każdym z polskich miast, które liczy więcej niż pół miliona mieszkańców. A gdzie faktycznie powstanie podziemna kolejka?

W Europie metrem jeżdżą nawet mieszkańcy relatywnie niewielkich miast, zamieszkałych przez 200-300 tys. osób. Nic więc dziwnego, że także w wielu polskich aglomeracjach perspektywa budowy podziemnej kolei rozpala emocje. Tymczasem, jak argumentuje Michał Beim z Instytutu Sobieskiego, metro wcale nie jest wymarzonym rozwiązaniem dla największych miast w Polsce. W niektórych z nich znacznie lepiej sprawdzałyby się szybkie tramwaje, szczególnie, że taka inwestycja jest trzykrotnie tańsza, niż budowa klasycznego metra. Rozwiązaniem dla naszych aglomeracji może być też pre-metro wykorzystujące infrastrukturę kolejową. Taki właśnie pomysł realizuje Łódź. Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju w tamtejszym magistracie mówi nam o szczegółach tego przedsięwzięcia i o tym, kiedy będzie się można przejechać tzw. łódzkim metrem.

Tak naprawdę jedynym, poza Warszawą, polskim miastem, w którym w przewidywalnej przyszłości mogłoby powstać metro z prawdziwego zdarzenia, jest Kraków. Problemem są tam jednak… zabytki. Jednak skoro metro mają mieszkańcy nie mniej historycznych miast, takich jak czeska Praga, Wiedeń, czy Rzym, to pewnie znajdzie się sposób by zbudować je i pod Wawelem. O przebiegu każdej z trzech rozważanych linii opowiada Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

- Jestem przekonany, że rozbudowa warszawskiego metra to inwestycja, która będzie trwała permanentnie – deklaruje z kolei wiceprezydent stolicy Robert Soszyński.

Jedyna w Polsce miejska kolej podziemna lada chwila obchodzić będzie 25. urodziny. Zdaniem Roberta Soszyńskiego za kolejne ćwierć wieku będzie się składała z zamkniętego ringu i kilku przecinających go i wychodzących ku peryferiom aglomeracji linii, a wsiąść do metra będzie można w każdej warszawskiej dzielnicy.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify  i Apple Podcasts.

Nasz podcast został nominowany w plebiscycie Best Stream Awards – zagłosuj na niego TUTAJ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane