Wybieramy prezydenta w ponad 25 tys. lokali wyborczych

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 08-10-2005, 12:17

Ponad 30 mln Polaków jest uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach prezydenckich. Głosowanie odbędzie się w ponad 25 tys. lokali wyborczych na terenie całego kraju, w 162 komisjach wyborczych za granicą oraz na 5 polskich statkach morskich. Polacy wybiorą prezydenta spośród 12 kandydatów.

Ponad 30 mln Polaków jest uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach prezydenckich. Głosowanie odbędzie się w ponad 25 tys. lokali wyborczych na terenie całego kraju, w 162 komisjach wyborczych za granicą oraz na 5 polskich statkach morskich. Polacy wybiorą prezydenta spośród 12 kandydatów.

Pacjenci szpitali i pensjonariusze zakładów opieki społecznej mogą głosować łącznie w 1187 obwodach utworzonych na terenie tych jednostek: 740 - w szpitalach i 447 - w zakładach opieki społecznej. 101 obwodów do głosowania stworzono w zakładach karnych, 4 - w zewnętrznych oddziałach tych zakładów. Osoby przebywające w aresztach śledczych mogą wziąć udział w głosowaniu w 75 obwodach.

Spośród wszystkich komisji obwodowych 4970 przystosowanych jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W tegorocznych wyborach przebywający za granicą Polacy mogą głosować w 162 komisjach wyborczych utworzonych w 92 krajach świata. W wyborach parlamentarnych w ostatniej chwili zamknięto komisję w Houston (USA), z uwagi na zagrożenie przez huragan. W wyborach prezydenckich komisja ta będzie już działać.

Najwięcej komisji obwodowych zostało zorganizowanych w USA - 13, w Australii i Kanadzie - po 6. W Niemczech, we Francji i na Ukrainie będzie po 5 komisji, w Rosji - 4, a na Białorusi - 3.

Głosować można także na 5 statkach morskich. Obwód do głosowania można utworzyć tylko na statku polskiego armatora, pływającym pod polską banderą, z polskim kapitanem. Marynarze głosują na listy zarejestrowane w okręgu właściwym dla siedziby armatora - czyli na listy zarejestrowane w okręgu szczecińskim i gdańskim.

W wyborach prezydenckich powołano 52 komisje okręgowe. W ich skład wchodzi po 5 sędziów. Bohdan Szcześniak z Krajowego Biura Wyborczego spodziewa się, że choć komisje w wyborach parlamentarnych i prezydenckich są powoływane odrębnie, zasiądą w nich w większości te same osoby.

W komisjach obwodowych w wyborach prezydenckich może zasiadać od 5 do 9 osób; w wyborach parlamentranych było to maksymalnie 11 osób. W obu przypadkach jedną osobę do składu komisji zgłasza wójt, burmistrz lub prezydenta miasta. Pozostali członkowie komisji zgłaszani są przez komitety wyborcze poszczególnych kandydatów na prezydenta. Ponieważ miejsc w komisjach jest jednak mniej niż komitetów, o tym kto zasiądzie w komisji decydowało losowanie.

Idąc w niedzielę do lokalu wyborczego trzeba pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Aby otrzymać kartę do głosowania, trzeba bowiem przedstawić komisji wyborczej dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy.

Komisja sprawdza nazwisko w spisie wyborców i na tej podstawie wydaje wyborcy kartę do głosowania. To biały arkusz, formatu A-4, z alfabetycznie umieszczonymi nazwiskami kandydatów na prezydenta. Głosowanie jest proste - wystarczy postawić znak "x" w kratce z lewej strony nazwiska wybranego kandydata.

Osoba, której nazwisko zostało pominięte w spisie wyborców, zostanie dopisana do tego spisu i będzie mogła głosować, jeśli udokumentuje, że stale zamieszkuje na terenie danego obwodu głosowania, a urząd gminy potwierdził, że nie otrzymał zawiadomienia o utracie przez nią prawa wybierania.

Dlatego dobrze jest mieć przy sobie w lokalu wyborczym dowód osobisty, bo zawarta w nim adnotacja o zameldowaniu może pomóc, gdyby czyjeś nazwisko zostało pominięte w spisie wyborców.

Każdy obywatel, który ukończy 18 lat w dniu wyborów - czyli 9 października - będzie z urzędu umieszczony w spisie wyborców w miejscu zamieszkania.

DA, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane