Wybory do rady pracowników Kompanii Węglowej będą powtórzone

DI, PAP
opublikowano: 06-09-2010, 10:49

Blisko 8 tys. górników mniej wzięło udział w wyborach do rady pracowników Kompanii Węglowej niż w odbywającym się w tym samym czasie referendum strajkowym, zorganizowanym przez związki zawodowe.

Z powodu zbyt niskiej frekwencji - nie przekroczyła ona 50 proc. - wybory po miesiącu muszą zostać powtórzone. W kolejnym głosowaniu wystarczy zwykła większość głosów.

Związkowe referendum i wybory do rady odbyły się w miniony czwartek. Choć w większości kopalń głosowania zorganizowano przy sąsiadujących ze sobą stolikach, frekwencja w wyborach do rady wyniosła niespełna 42,7 proc., a w referendum, którego wyniki uznano za ważne, ponad 55,3 proc.

Przedstawiciele Kompanii Węglowej interpretują taką różnicę w frekwencji jako brak zaufania dla związkowych liderów, którzy również byli na liście kandydatów do rady pracowników. Związkowcy przeciwnie - uważają, że wyższa frekwencja w referendum, niż w wyborach do rady, to wyraźne poparcie dla związków i ich postulatów.

W niektórych kopalniach różnice w liczbie osób biorących udział w obu głosowaniach były olbrzymie, np. w kopalni "Piast" w Bieruniu w wyborach do rady głosowało niespełna 21 proc., a w referendum ponad 55 proc., czyli ponad 2 tys. osób więcej. W kopalni "Rydułtowy Anna" różnica wyniosła ponad 1500 osób na korzyść referendum (odpowiednio ponad 28,5 proc. i 58 proc.), natomiast w kopalni "Ziemowit" w Lędzinach było to niespełna 26 proc. w wyborach wobec prawie 54 proc. w referendum.

O 7 miejsc w radzie pracowników, która zgodnie z prawem jest ciałem konsultacyjnym i opiniodawczym w firmie, ubiegało się 13 kandydatów, wśród nich osoby rekomendowane przez najważniejsze związki zawodowe. Na liście był m.in. znany działacz Sierpnia'80 Przemysław Skupin i jeden z liderów Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała.

Rzecznik Kompanii Zbigniew Madej podkreśla, że rada pracowników jest ważnym organem, a jej podstawowe uprawnienia są szerokie. Rzecznik wyraził zdziwienie z powodu zbyt niskiej frekwencji w głosowaniu. "Różnica w frekwencji w wyborach i związkowym referendum jest zastanawiająca. Fakt, że związkowi kandydaci nie zostali w pierwszym głosowaniu wybrani do rady, powinien dawać do myślenia" - powiedział Madej.

Spór w Kompanii Węglowej dotyczy poziomu wynagrodzeń, utrzymania zatrudnienia oraz gwarancji, że kopalnie i zakłady Kompanii Węglowej nie będą likwidowane. Zarząd firmy uważa, że tylko postulat płacowy mieści się w granicach sporu zbiorowego, a w związku z tym ewentualny strajk będzie nielegalny.

W czwartkowym referendum strajk poparło 92,5 proc. głosujących. Decyzję o dalszych działaniach związkowcy mają podjąć jeszcze w poniedziałek.

Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie. Zatrudnia blisko 61,5 tys. osób. W referendum uczestniczyło ok. 34,5 tys. osób.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane