Wydarzenia na Ukrainie zdołowały Asbis (ANALIZA)

Notowania dystrybutora sprzętu IT, który stracił w marcu połowę wartości, mają szansę odbić od dna — twierdzi Jakub Viscardi z DM IDMSA. . Nadzieją napawa również analiza techniczna.

Mimo 6,8-procentowego odbicia w środę, od początku miesiąca Asbis jest trzeci na liście najbardziej tracących emitentów z indeksu sWIG80. Od momentu zaostrzenia sytuacji na Ukrainie notowania znajdującego się w Portfelu PB emitenta spadły o 23,1 proc.

— Spółka jest niedowartościowana, a przyczyną tego jest sytuacja na Ukrainie. Warto jednak pamiętać, że giełdowe kursy często odbiegają od fundamentów — oceniał Jakub Viscardi, analityk DM IDMSA.

Jak zauważa specjalista, spółka generuje na Ukrainie zaledwie 10 proc. przychodów, a kolejne 20 proc. uzyskuje w Rosji. Dlatego jego zdaniem czynniki ryzyka, takie jak dewaluacja hrywny i zmniejszenie sprzedaży w obu krajach, nie uzasadniają tak gwałtownej przeceny akcji spółki jak ta z ostatnich dni. Zniżki dodatkowo pogłębiło zamykanie pozycji przez inwestorów, którzy w poprzednich miesiącach wiele zarobili na hossie na akcjach spółki. Jak jednak zaznacza specjalista, kurs może być zmienny, dopóki czynniki ryzyka będą się utrzymywać.

— Jeżeli sytuacja się uspokoi, kurs powinien się odbudować. Według mojej wiedzy nie ma przesłanek, by wyniki miały się pogorszyć — podkreślał Jakub Viscardi.

Szansą na rozpoczęcie odbicia może być ogłoszenie wyników za pierwszy kwartał, które według specjalisty powinny być dobre. Niebawem spółka ogłosi też prognozy zysków na bieżący rok.

Zobacz więcej

Kanał zwyżkujący, widoczny w notowaniach Asbisu za ostatnie trzy lata. Źródło: „PB”, Bloomberg.

Za zmianą niekorzystnej tendencji przemawia obraz techniczny spółki. Trwająca od listopada przecena sprowadziła kurs o 42 proc. w dół. Jak wynika z analizy sporządzonej przez „PB”, giełdowe notowania emitenta dotarły dzięki temu do mocnego wsparcia w postaci dolnego ograniczenia kanału, opisującego trwającą od trzech lat hossę. W krótkim terminie spodziewać się można zdecydowanego odreagowania, a w perspektywie kolejnych miesięcy podstawowym scenariuszem jest stopniowy powrót do tendencji wzrostowej. Sygnałem, że ten optymistyczny scenariusz może zawieść, byłoby zejście kursu poniżej ograniczenia kanału (4,30 zł).

Kanał zwyżkujący, widoczny w notowaniach Asbisu za ostatnie trzy lata. Źródło: „PB”, Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wydarzenia na Ukrainie zdołowały Asbis (ANALIZA)