Wydatki rządu USA przekroczyły poziom 2 bln USD

opublikowano: 15-11-2018, 10:43

Wydatki rządu federalnego Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy przekroczyły w roku fiskalnym 2018 poziom 2 bln USD. Największy wzrost odnotowano w przypadku usługi Medicaid, a także transportu.

Łączne wydatki wzrosły o 4,8 proc. w porównaniu z 3,8-proc. dynamiką w roku podatkowym 2017, wynika z raportu opracowanego przez National Association of State Budget Officers (NASBO).

Dolary
Zobacz więcej

Dolary fot. Bloomberg

Raport roczny koncentruje się na siedmiu najwyższych kategoriach wydatków publicznych, które obejmują edukację elementarną i średnią, szkolnictwo wyższe, pomoc publiczną, służbę zdrowia, korekty, transport i "wszystko inne".

Każda kategoria odnotowała pewien wzrost w roku podatkowym 2018. Najmniejszy wzrost stał się udziałem pomocy publicznej, która zwiększyła się jedynie o 0,7 pro. Z kolei najwyższą dynamiką wzrostu mógł pochwalić się Medicaid, państwowy i federalny program opieki zdrowotnej dla osób ubogich. Związane z nim wydatki były wyższe o 7,3 proc.

Medicaid nadal odpowiadał za większość federalnych dolarów płynących do państw. Program stanowił 29,7 proc. ogółu wydatków publicznych w roku podatkowym 2018, w porównaniu do 20,5 proc. dziesięć lat wcześniej.

W przypadku wydatków na transport, które stanowią 8 proc. całkowitych wydatków państwowych,  odnotowano ich wzrost o 6,5 proc, Wzrost wskazuje na rosnącą koncentrację na infrastrukturze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu