WYDAWCY STAWIAJĄ NA AUTORYTETY

Grażyna Sobolewska
10-02-2000, 00:00

WYDAWCY STAWIAJĄ NA AUTORYTETY

Prognozy na najbliższe lata dla rodzimych wydawnictw prawnych są bardzo korzystne. Edytorzy nadal zajęci będą uzupełnianiem zmian w rodzimym prawodawstwie. Aby chronić się przed natłokiem nowych firm wspieranych przez zachodni kapitał, najbardziej znane domy wydawnicze łączą się, by utrzymać swój udział w rynku.

Warunkiem wejścia w życie ustaw i rozporządzeń jest ich ogłoszenie. Interpretacji przepisów może dokonać każdy, również każdy może napisać komentarz do ustawy, bo w tej materii nie obowiązują żadne ograniczenia. Jednak obecni na rynku wydawcy wykazują w tej dziedzinie daleko posuniętą ostrożność. Autorzy publikacji to z reguły utytułowani nauczyciele akademiccy lub znani praktycy. Komentarze do aktów prawnych oparte są na wykładni legalnej, dokonywanej przez Trybunał Konstytucyjny, lub wykładni sądowej, opartej na orzecznictwie Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wydawnictwo KiK Konieczny i Kruszewski specjalizuje się w prawie finansowym oraz prawie pracy. W 1997 r. wraz z niemieckim edytorem Verlag Norman Rentrop stworzyło wydawnictwo wymiennokartkowe Wiedza i Praktyka, które po trzech latach działalności zyskało 60 tys. odbiorców.

Polskie Wydawnictwo Profesjonalne wchłonęło warszawski Dom Wydawniczy ABC, krakowskie Zakamycze oraz sopockie Wydawnictwo Prawnicze LEX. Gigant zajął sporą część rynku wydawniczego i wykazuje apetyt na więcej. LEX, ABC i Zakamycze zachowały pełną autonomię i na półkach księgarskich nadal będą pojawiać się książki spod znaku konika morskiego, zameczku i potarganego trójkąta.

Rozmieszczenie wydawnictw na mapie Polski pokrywa się z lokalizacją najważniejszych ośrodków akademickich. Niezależnie od tego czy literatura prawnicza stanowi 100 proc. oferty, czy też jest jedną z wielu form aktywności wydawcy.

Długą tradycją mogą pochwalić się Wydawnictwa Prawnicze PWN, oferujące publikacje wymiennokartkowe, podręczniki akademickie oraz zbiory aktów prawnych na nośnikach elektronicznych. Szybko reagują na wszelkie zmiany legislacyjne, co zaowocowało wieloma poszukiwanymi publikacjami.

50-letnią tradycją może poszczycić się Wydawnictwo Zrzeszenia Prawników Polskich — Centrum Informacji Prawno-Finansowej. W jego ofercie przeważają poradniki praktyczne, wzory pism i umów, a także publikacje z zakresu prawa pracy, prawa cywilnego i handlowgo.

Warszawskie Centrum Doradztwa i Informacji Difin może pochwalić się kilkoma strzałami w dziesiątkę. Należą do nich opracowania zagadnień prawnych leasingu, a także publikacje związane z harmonizacją polskiego prawa z unijnym.

GWARANTOWANY ROZKWIT: Porządkowanie systemu prawnego sprawia, że przepisy zmieniają się po kilka razy w roku. Wydawcy nie mogą narzekać na brak pracy, mają jeszcze w prespektywie harmonizację naszego prawa z unijnym. fot. Borys Skrzyński

Grażyna Sobolewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grażyna Sobolewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WYDAWCY STAWIAJĄ NA AUTORYTETY