Wyhodują nowe biznesy IT

Anna BełcikAnna Bełcik
opublikowano: 2012-12-15 15:50

Fundacja Nowe Technologie szuka dobrych pomysłów na biznes w obszarze IT i nowych technologii. Najlepsi zostaną wcieleni do Plantacji Biznesu.

Piąty już nabór pomysłów do Plantacji Biznesu, czyli inkubatora przedsiębiorczości, powołanego przez tarnowską Fundację Nowych Technologii potrwa do 28 lutego 2013 r.

Autorzy najlepszych pomysłów będą mogli liczyć na pomoc w doprecyzowaniu konceptu, stworzeniu biznesplanu i założeniu firmy. Plantacja Biznesu to jedna z instytucji realizujących projekt Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, wspierający rozwój innowacyjnych konceptów biznesowych (Działanie 3.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka). W ramach wszystkich naborów wybranych zostanie 20 pomysłów — przejdą one etap tzw. preinkubacji, sprawdzającej ich możliwości i potencjał rynkowy.

Z pomocą inkubatora autorzy co najmniej 10 z nich będą mogli przekształcić swoje pomysły w prawdziwy biznes i założyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dodatkowo minimumsiedem uzyska wsparcie kapitałowe (do 200 tys. EUR, w zamian za mniejszościowy pakiet udziałów w spółce). Łącznie zostanie zainwestowanych ponad 7 mln zł.

Pierwsza spółka założona w ramach projektu już jest (właściciele czekają na zakończenie formalności związanych z rejestracją spółki) — Fanster zajmuje się tworzeniem aplikacji konkursowych na Facebooka, a swoją ofertę kieruje przede wszystkim do przedsiębiorstw z sektora MSP. Przedstawiciele Plantacji Biznesu zapowiadają, że w najbliższym czasie powołana zostanie kolejna spółka.