Wyjątkowo duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

Dorota Sierakowska, analityczka surowcowa DM BOŚ
opublikowano: 25-05-2023, 10:13
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Środowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała do okolic 74 USD za baryłkę, a notowania europejskiej ropy Brent wzrosły do poziomu 78 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny obu tych gatunków ropy naftowej poruszają się w konsolidacji przy wczorajszych cenach zamknięcia.

fot. Bloomberg

Wsparciem dla notowań ropy naftowej wczoraj był raport Departamentu Energii, pokazujący wyjątkowo duży spadek zapasów tego surowca w USA. Według danych z raportu, w poprzednim tygodniu zapasy ropy w tym kraju zniżkowały aż o 12,45 mln baryłek. To dwa razy większa zniżka niż ta, którą we wtorkowej publikacji oszacował Amerykański Instytut Paliw. To także zaskakująca zniżka w porównaniu z oczekiwaniami jeszcze z początku tygodnia, zakładającymi delikatny wzrost zapasów ropy w USA. Co więcej, spadły również zapasy benzyny i destylatów – a więc całość raportu daje do zrozumienia, że sezonowy wzrost popytu zaczyna być widoczny na amerykańskim rynku.

Dodatkowo, stronę popytową na rynku ropy wspierają spekulacje na temat możliwych kolejnych cięć limitów produkcji ropy naftowej na spotkaniu OPEC+, które dzień wcześniej zasugerowała Arabia Saudyjska. Na razie jednak inwestorzy traktują słowa saudyjskiego księcia, a jednocześnie ministra ds. energii, z pewnym dystansem, zastanawiając się, czy OPEC+ nie chce wpłynąć na ceny ropy naftowej samą retoryką. Na ostateczne decyzje nie trzeba będzie jednak długo czekać, ponieważ spotkanie rozszerzonego kartelu jest zaplanowane już na 4 czerwca.

Ceny ropy naftowej są jednak trzymane w ryzach przez niepewność gospodarczą i zamieszanie związane z limitem zadłużenia w USA. O ile nastąpił postęp w rozmowach, to ostatecznego porozumienia wciąż nie ma. Ponadto, mimo pewnego powiewu optymizmu na światowych rynkach, wciąż jednym z dominujących tematów na rynkach surowców są obawy związane ze spowolnieniem gospodarczym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane