Wykluczeni mają szansę

Urszula Zalewska
03-10-2005, 00:00

Kolejna szansa na zdobycie dotacji na projekty związane z rozwojem zasobów ludzkich. PARP ogłosiła dodatkowy nabór wniosków.

Dziś kończy się druga runda aplikacyjna Phare 2003 RZL Integracja społeczna i zawodowa grup zagrożonych wykluczeniem. Jednak Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zdecydowała o ogłoszeniu kolejnej, która zakończy się 17 października.

— Dodatkowy, trzeci już nabór spowodowany jest niewielką liczbą aplikacji, które wpłynęły w pierwszym — wrześniowym terminie. Prawdopodobnie przyczyną był zbyt krótki okres na przygotowanie wniosków —wyjaśnia Rafał Kamiński, kierownik sekcji kontraktowania zespołu instrumentów szkoleniowych PARP.

Dokładny budżet przeznaczony na dodatkową rundę nie jest jeszcze znany.

— Około 7 października zakończy się ocena wniosków złożonych w rundzie wrześniowej, na którą przeznaczono 3,5 mln EUR. Wtedy znana będzie wartość środków przeznaczonych na drugi i trzeci nabór — wyjaśnia Kamiński.

Dla kogo wsparcie

O dotacje nie mogą ubiegać się przedsiębiorcy. Program jest nastawiony przede wszystkim na wsparcie jednostek samorządu terytorialnego, zakładów poprawczych organizacji pozarządowych. Aplikacje mogą składać także izby gospodarcze, związki zawodowe, organizacje rzemieślnicze i pracodawców. Działalność tych instytucji nie może mieć charakteru komercyjnego.

Ostatecznymi beneficjentami realizowanych przedsięwzięć są osoby niepełnosprawne, uchodźcy i repatrianci, a także osoby opuszczające więzienia i młodociani przestępcy, którzy przebywają w poprawczakach lub je opuszczają.

Na doradztwo i szkolenia

Założenia programu przewidują, że realizowane projekty ułatwią integrację społeczną tych osób. Dlatego wsparciem objęte jest poradnictwo psychologiczne. Drugim elementem programu jest pomoc w znalezieniu zatrudnienia — poprzez coaching i doradztwo zawodowe, szkolenia, pomoc w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, pośrednictwo pracy.

Minimalna wartość wnioskowanej pomocy to 20 tys. EUR. Maksymalny poziom dotacji zależy od instytucji ubiegającej się o wsparcie. Dla powiatów, gmin i zakładów poprawczych to 300 tys. EUR, nie więcej jednak niż 60 proc. wydatków kwalifikowanych. Pozostałe instytucje mogą liczyć maksymalnie na 100 tys. EUR. Tu jednak udział dotacji w ogólnych kosztach kwalifikowanych wynosi maksymalnie 90 proc.

Wnioski należy przesłać pocztą lub składać osobiście w siedzibie PARP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Zalewska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Wykluczeni mają szansę