Wykopano największy diament od 110 lat

AD
opublikowano: 19-11-2015, 12:36

Aż 1111 karatów (ok. 222,2 grama) ma diament znaleziony właśnie na terenie kopalni Lucara Diamond w Botswanie. Jest nie tylko największym znalezionym w ciągu ostatnich stu lat, lecz również jednym z najrzadziej spotykanych w ogóle diamentów typu IIa.

Jego wielkość kopalnia porównuje do piłeczki tenisowej, zaś cytowani przez media eksperci przypominają, że podobnej wielkości był jedynie znaleziony w 1905 r. na terenie kopalni Cullinan w Pretorii kamień włączony po przycięciu i oszlifowaniu do brytyjskich klejnotów koronnych. Zamieniony później w dwa (Wielką Gwiazdę Afryki i Mniejszą Gwiazdę Afryki) miał w chwili wydobycia 3106 karatów.

Lucara Diamond

Znaleziska dokonała maszyna drążąca na południowym odcinku kopalni Karowe w centralnej Botswanie.

Po upublicznieniu wiadomości wartość kanadyjskiej spółki Lucara - właściciela kopalni Lucara Diamont - wzrosła w ciągu jednego dnia o 150 mln USD.

1111-karatowy diament z Botswany jest bezbarwny, co charakterystyczne dla typu IIa wykopywanych kamieni. Diamenty tego typu nie zawierają azotu, nie mają dużych ilości pierwiastków śladowych oraz posiadają strukturę najbardziej zbliżoną do idealnej, więc nie przewodzą prądu elektrycznego i nie absorbują promieniowania w widzialnym zakresie widma.  

- Znaczenie tego znaleziska jest nie do przecenienia, głównie z uwagi na wielkość diamentu wynoszącą ponad 1 tys. karatów, co nie miało miejsca od ponad 100 lat. Dzięki niemu będziemy dalej przeszukiwać południową połać terenu kopalni – napisał w oświadczeniu dla mediów William Lamb, dyrektor wykonawczy kopalni Lucara.

Głównym konkurentem Lucary jest należąca do Gem Diamonds kopalnia Letseng w Lesoto – enklawie na terenie RPA. To do niej należał do niedawna rekord wielkości wykopanego diamentu. Był nim ważący 603 karaty kamień nazwany „Obietnicą Lesoto”. Sprzedano go w lipcu za 20,6 mln USD, co daje 60 tys. USD za karat.

Zdaniem ekspertów wartość obecnego znaleziska będzie trudna do oszacowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane