Wyłączność na Stoen będzie 4 września

Agnieszka Berger
opublikowano: 30-08-2002, 00:00

Na 4 września Wiesław Kaczmarek, minister skarbu, zapowiada decyzję w sprawie dalszych losów Stoenu. Będzie to zapewne decyzja o wyłączności dla jednego z inwestorów. Rynek obiegła informacja, że ostateczne rozstrzygnięcie odbędzie się między Electrabelem i RWE, bo EDF miał odpaść z gry.

Electricite de France (EDF) odpadł podobno z gry o akcje warszawskiego Stoenu. Taka informacja obiega rynek od kilkunastu dni. Rzeczywiście, wewnętrzne kłopoty EDF nie sprzyjają poważnym inwestycjom francuskiej firmy — zwłaszcza za granicą. Rząd przygotowuje się do sprzedaży udziałów koncernu, tymczasem wyceny nie są satysfakcjonujące. Kolejni audytorzy badający finanse europejskiego potentata energetycznego wskazują na konieczność utworzenia poważnych rezerw. Ponadto firma ma potężne zadłużenie — przekraczające 20 mld EUR (ponad 80 mld zł) — i, jak donosi prasa, pod naciskiem rządu przymierza się do wyprzedaży aktywów na Węgrzech, w Chinach i Brazylii.

W tej sytuacji EDF może mieć problemy z uzyskaniem błogosławieństwa państwowych właścicieli, jeśli chodzi o kolejne inwestycje — m.in. w warszawski Stoen. Z drugiej strony, jeśli Francuzi zamierzają pozostać na polskim rynku energii, zakup udziałów spółki dystrybucyjnej — najlepszej, choć nie największej w kraju — mógłby istotnie poprawić wycenę licznych produkcyjnych aktywów koncernu (m.in. El Rybnik, EC Kraków i Wybrzeże oraz Kogeneracji).

Informacji o wycofaniu się Francuzów z przetargu na Stoen nie udało się potwierdzić w polskiej spółce koncernu. Paul Amoravain, prezes EDF Polska, który przebywał we Francji, przekazał nam jedynie, że EDF nie będzie komentował operacji, która jest w toku i stanowi obecnie przedmiot analizy w polskim ministerstwie skarbu.

Problemy z zastaniem w Polsce przedstawicieli koncernu miała również — jak głosi plotka — firma PIM doradzająca Ministerstwu Skarbu Państwa w tym przetargu. Nieoficjalnie mówi się też, że Francuzi nie pojawili się na ostatnim spotkaniu w MSP, podczas którego miała odbyć się kolejna runda rozmów. Mogą to być symptomy zmiany stanowiska EDF w sprawie zakupu Stoenu, choć nie można wykluczyć, że przyczyny absencji wśród przedstawicieli firmy są bardziej prozaiczne. Tradycyjnie sierpień jest we Francji „świętym” miesiącem urlopowym, być może więc w państwowym EDF ktoś doszedł do wniosku, że Stoen, nie Stoen, a na wakacje pojechać trzeba.

Tak czy owak, niepewność co do liczby inwestorów ubiegających się o akcje warszawskiego dystrybutora energii nie powinna potrwać długo. Wiesław Kaczmarek, szef MSP, zapowiada, że decyzja dotycząca dalszych losów przetargu zapadnie 4 września. Minister nie chciał na tym etapie komentować nieoficjalnych informacji dotyczących EDF. Rynek stawia jednak na rozgrywkę między belgijskim Electrabelem a niemieckim RWE. Część obserwatorów typuje zwycięstwo Niemców, ze względu na ich wieloletnie zainteresowanie stołeczną spółką. Pojawia się również argument, że ministerstwo zdecyduje się na Niemców, ponieważ — mimo kilku prób — „nie dostali” dotychczas nic w polskiej energetyce.

— Z drugiej strony, minister Kaczmarek może mieć trudności z politycznym przeforsowaniem takiej decyzji, w kontekście wyłączności innej niemieckiej firmy — E. ON — w przetargu na grupę G-8. W niektórych kręgach mogłoby to wywołać kontrowersje wokół przejmowania przez Niemców polskiej dystrybucji — najbardziej lukratywnej części sektora energetycznego — mówi jeden z analityków branży.

Jednocześnie determinacja Belgów jest niemała, są bowiem zaangażowani kapitałowo w Elektrownię Połaniec i spółka dystrybucyjna umożliwiłaby im zrównoważenie portfela. Electrabel kilkakrotnie dawał sygnały, że dopiero wtedy będzie rozważał dalsze inwestycje w produkcję energii w Polsce. Obecnie firma złożyła wstępną ofertę w przetargu na „trudnosprzedawalny” Zespół Elektrowni Ostrołęka.

Cenowo oferty są podobno zbliżone — spółka jest wyceniana na 1,5--1,7 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wyłączność na Stoen będzie 4 września