Wynajem auta? Warto się pospieszyć

opublikowano: 13-11-2019, 22:00

Podpisanie umowy leasingu lub wynajmu w grudniu może oznaczać otrzymanie faktury dopiero w styczniu.

Przedsiębiorcy, którzy chcą wyleasingować albo wynająć samochód i dzięki temu rozliczyć więcej kosztów jeszcze w tym roku, powinni się pospieszyć — przypomina Carsmile.

— Nie w każdym przypadku umowa zawarta w tym roku oznacza, że koszt też będzie można zaksięgować jeszcze przed jego końcem. Winne są różnice w systemach fakturowania — mówi Łukasz Domański, prezes Carsmile.

Bezpieczniejszy wydaje się pod tym względem rynek leasingowy, który ma dłuższą tradycję. Standardem jest tutaj wystawienie faktury po zaksięgowaniuwpłaty wkładu własnego na rachunku firmy leasingowej. Przykładowo jeśli umowa leasingowa została podpisana 14 listopada i dzień później opłaciło się wkład własny, to faktura może być wystawiona już 15 listopada. Oznacza to, że przedsiębiorca może zaliczyć ją do kosztów jeszcze w tym miesiącu.

— Do tego, jeżeli zdecyduje się na gotowe auto, które będzie do odbioru w ciągu około dwóch tygodni, to jest szansa, że otrzyma w tym roku jeszcze jedną fakturę do zaksięgowania z tytułu pierwszej raty leasingowej — wyjaśnia Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Oznaczałoby to, że będzie mógł rozliczyć w 2019 r. w sumie dwie faktury związane z leasingiem. Samochody dostępne od ręki to np. Nissan Qashqai, Fiat Tipo, Fiat 500 czy Hyundai Tucson. Muszą to być jednak ich popularne wersje.

— Przy indywidualnych specyfikacjach czas oczekiwania na auto, nawet z tej listy, może wydłużyć się do trzech miesięcy — mówi wiceprezes Carsmile.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Jeśli wybór padnie jednak na samochód z indywidualną konfiguracją, który trzeba zamówić u producenta, to faktura za pierwszą ratę leasingową pojawi się dopiero w przyszłym roku. Czas oczekiwania na indywidualnie skonfigurowane auto może wynosić nawet sześć miesięcy. Tak może być w przypadku Volvo XC60 T4 lub Audi Q5. Sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana w przypadku wynajmu.

— Rynek abonamentowy jest stosunkowo młody i nie wypracował jeszcze jednolitych standardów, jeśli chodzi o fakturowanie. Może więc się zdarzyć, że umowę podpiszemy w tym roku, a pierwsza faktura zostanie wystawiona dopiero w styczniu i nie zaliczymy jej już do kosztów bieżącego roku — ostrzega Łukasz Domański.

Z przeprowadzonego przez Carsmile przeglądu stosowanych na rynku praktyk dotyczących zasad fakturowania wynika, że zdarzają się oferty, w których fakturowanie za wkład własny i tzw. opłatę rezerwacyjną odbywa się tylko raz albo dwa razy w miesiącu. W niektórych przypadkach jest to możliwe wyłącznie pierwszego dnia miesiąca. W takim przypadku fakturę będzie można uzyskać w tym roku jeszcze tylko jeden raz — 1 grudnia. Trzeba jednak wcześniej podpisać umowę, wpłacić wkład własny, a samochód musi zostać zarejestrowany. Jeśli nie zdążymy, kolejny termin to 2 stycznia 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy