Wynajem lepszy niż lokata

Bernard Waszczyk
opublikowano: 18-06-2012, 00:00

NIERUCHOMOŚCI

Powoli, ale systematycznie, poprawia się sytuacja osób wynajmujących mieszkania. Wskaźnik oczekiwanej rentowności netto wynajmu — liczony na bazie ofert wynajmu zamieszczonych w serwisie Domiporta.pl oraz transakcji kupna mieszkań dokonywanych przez klientów Open Finance — po raz kolejny wzrósł, osiągając poziom 4,64 proc. Przed dwoma miesiącami było to 4,57 proc., zaś przed rokiem 4,04 proc.

Wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy, podobnie jak przed miesiącem, są wyraźnie rosnące ofertowe stawki wynajmu. Z ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Domiporta.pl wynika bowiem, że w ciągu ostatnich12 miesięcy średnia ofert wynajmu w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni mieszkania wzrosła o 5,4 proc. (dane dla Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia).

W Warszawie i we Wrocławiu stawki ofertowe poszły w górę o 7,5 proc., a w Gdyni nawet o 9 proc. W zasadzie jedynym ośrodkiem, w którym są one mniejsze niż przed rokiem, jest Gdańsk, gdzie zanotowaliśmy nieznaczny, ale jednak spadek — 0,14 proc. W dalszym przyspiesza także roczna dynamika wzrostu liczby zamieszczanych ofert. Przed dwoma miesiącami wynosiła 12 proc., a obecnie jest to już 18 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bernard Waszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu