Wynajem mieszkań staje się coraz popularniejszy

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 13-11-2012, 00:00

Mimo że mieszkania tanieją, nabywcy ostrożnie podchodzą do zakupów. Coraz więcej zwolenników zyskuje wynajem lokali.

Ceny mieszkań z rynku wtórnego w największych miastach Polski we wrześniu 2012 r. były średnio o 7-10 proc. niższe niż w tym samym okresie zeszłego roku. Lokale dwupokojowe najbardziej staniały w Warszawie i Krakowie, z kolei kawalerki, średnio o 500- 600 zł za mkw., w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu. W tych miastach podobnie spadały także ceny mieszkań trzypokojowych i większych.

— Duża podaż mieszkań zaostrza konkurencję między sprzedającymi, co przekłada się na obniżkę cen transakcyjnych. Duży wpływ na tę sytuację mają także ceny proponowane przez deweloperów, którzy często oferują nowe lokale o kilkanaście procent taniej niż sprzedawcy z rynku wtórnego — uważa Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu otoDom.pl. Chociaż ceny mieszkań spadają, rośnie popyt na wynajem.

— To rezultat niepewnej sytuacji gospodarczej i coraz mniejszej liczby kredytów udzielanych przez banki — dodaje Przemysław Kotwicki. Za wynajem mieszkania dwupokojowego w Warszawie trzeba zapłacić ponad 2,5 tys. zł, a w Gdańsku i we Wrocławiu około 1,8 tys. zł. Najtaniej jest w Poznaniu — 1,5 tys. zł. Według prognoz portalu otoDom.pl, w najbliższych miesiącach nic się nie zmieni.

— Ze względu na sytuację ekonomiczną potencjalni nabywcy coraz rzadziej będą się decydowali na zakup mieszkania, a coraz częściej na wynajem. Z pewnością ta tendencja będzie się nasilała. W Polsce wciąż nie wynajmuje się tylu mieszkań, ile w Europie Zachodniej — twierdzi Piotr Kotwicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu