Wyniki kwartalne i surowce rządzą nastrojami

Marek Druś
opublikowano: 12-05-2011, 00:00

Indeksy europejskich rynków akcji rosły w pierwszej części środowych sesji. Nastroje popsuły dopiero spadki indeksów za oceanem. Za zakupami przemawiały kolejne dobre wyniki kwartalne dużych spółek. To główny powód ponad 8-procentowego wzrostu paneuropejskiego Stoxx Europe 600 od tegorocznego minimum z 16 marca. W środę lepszymi od prognoz wynikami pochwaliły się A. P. Moeller-Maersk, Hermes International i Axel Springer. Z 255 spółek wchodzących w skład Stoxx Europe 600, które opublikowały raporty kwartalne od 11 kwietnia, w przypadku aż 148 okazały się one lepsze niż prognozowali analitycy.

Na Wall Street nastroje nadal kształtowały doniesienia z rynku surowców. A te nie były dobre. Indeks Standard Poor’s GSCI, uwzględniający notowania 24 głównych surowców, wyraźnie tracił po dwóch dniach odbicia w górę. Taniały ropa i srebro. Koncerny naftowe Exxon Mobil i Chevron oraz gigant chemiczny Dupont znalazły się w grupie najmocniej przecenionych blue chipów. Inwestorzy pozbywali się akcji Walt Disney Co. Jeden z największych koncernów medialnych rozczarował wynikami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu