Wyniki niemieckiego handlu słabsze od oczekiwań

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-06-2021, 08:39

Choć kwietniowe wyniki handlu zagranicznego Niemiec potwierdziły kontynuację ożywienia gospodarczego, jednak okazały się słabsze niż spodziewali się ekonomiści, donosi Reuters.

fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

Sprzedaż zagraniczna wzrosła w kwietniu 2021 r. o 0,3 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem podczas gdy mediana prognoz zakładała zwyżkę rzędu 0,5-0,6 proc. Oznacza to znaczące wyhamowanie dynamiki z 1,2 proc. odnotowanych w marcu.

Zdecydowanie mocniej niż zakładano spadł z kolei import. Zmniejszył się bowiem o 1,7 proc. W tym przypadku spodziewano się spadku o 0,6 proc. po 1,7-proc. wzroście w marcu.

Zaprezentowane przez Federalny Urząd Statystyczny dane pokazały jednak wzrost nadwyżki handlowej do 15,9 mld EUR z 14,3 mld w marcu, choć i w tym przypadku oczekiwania były nieco wyższe, na poziomie 16 mld EUR.

W raporcie podkreślono, że eksport do USA zwiększył się w kwietniu aż o 59,9 proc. podczas gdy import zza Atlantyku o 2,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane