Wyniki PZU lepsze od oczekiwań

opublikowano: 12-03-2020, 07:19

W IV kwartale 2019 r. zysk netto Grupy PZU wyniósł 935 mln zł. To o 10 proc. więcej niż oczekiwal analitycy, ankietowani przez PAP Biznes.

Zysk jest o 20 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2018 r.

Długo na karuzeli:
Długo na karuzeli:
Paweł Surówka z grupą PZU związany jest od stycznia 2016 r., a od prawie trzech lat był jej prezesem. To stawia go w gronie menedżerów państwowych firm z najdłuższym stażem, bowiem w innych spółkach kadrowa karuzela kręci się bardzo szybko
Fot. Marek Wiśniewski

Składka przypisana brutto ubezpieczyciela wzrosła o 8 proc. do 6,69 mld zł, a wynik na działalności lokacyjnej o 15 proc. do 2,42 mld zł.

W całym 2019 r. zysk netto wyniósł 3,3 mln zł, sprzedaż – 24,2 mld zł, a zwrot na kapitale – 21,2 proc.

W czwartym kwartale dynamika wzrostu sprzedaży była najwyższa w ciągu całego roku. Wzrost składki z indywidualnych ubezpieczeń na życie sięgnął w czwartym kwartale 37 proc. w ujęciu rok do roku, a sprzedaż ubezpieczeń pozakomunikacyjnych – 30 proc.

– Wskaźnik mieszany (COR) w ubezpieczeniach majątkowych wyniósł 88,4 proc. i był lepszy od celu strategicznego na cały 2019 r., mimo trudnej sytuacji na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. To z jednej strony rezultat coraz lepszego zarządzania modelami cenowymi i dystrybucyjnymi, pozwalającymi pozyskiwać i utrzymywać klientów o pożądanym przez nas profilu szkodowości. Z drugiej strony, wsparciem tego procesu były dalsze prace związane z optymalizacją procesów kosztowych. 2019 rok był kolejnym z rzędu rokiem, w którym współczynnik kosztów administracyjnych  pozostawał na niskim poziomie 6,8 proc. Szczególnie korzystne były tu wdrożenia w obszarze cyfryzacji, skutkujące automatyzacją obsługi klienta i redukcją kosztów back office. Polegały m.in. na wykorzystaniu robotyki w likwidacji szkód i rozwinięciu potencjału kryjącego się w nowym podejściu do zarządzania wspólnymi bazami danych. W dłuższym okresie te zmiany będą się przyczyniały do stabilizacji wskaźnika kosztów na strategicznym poziomie 6,5 proc. – mówi członek zarządu PZU i dyrektor finansowy Tomasz Kulik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane