Wyniki w centrum uwagi

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 29-11-2022, 18:27
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wtorkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami głównych indeksów WIG20 i WIG o – odpowiednio – 0,43 procent i 0,35 procent przy zwyżce mWIG40 o 0,41 procent i spadku sWIG80 o 0,27 procent.

Sesję zdominowała reakcja inwestorów na wyniki spółek, które zdołały przykryć solidarną ze światem i obecną już w poniedziałek reakcję na doniesienia z Chin o zamieszkach wywołanych reżimem sanitarnym. W przypadku JSW udało się ugrać zwyżkę o 16,03 procent przy przeszło 140 mln złotych obrotu. Kolejne miejsce w centrum sceny zajęła spółka PKN Orlen, której akcje zdrożały o 3,51 procent przy niespełna 138 mln złotych obrotu. Trzecią spółką silnie graną w kontekście wyników kwartalnych był CD Projekt, którą rynek przecenił o 5,08 procent przy blisko 170 mln złotych obrotu. W WIG20 ważne były również spadki Allegro o 4,35 procent oraz wzrost KGHM o 2,67 procent. Relatywnie spokojnie zachowywały się spółki bankowe, których indeks stracił 0,59 procent. Całość zsumowała się w sesję, która – w przypadku WIG20 – minęła na kolejnym dniu w konsolidacji granej właściwie od dobrych kilku rozdań. W efekcie WIG20 pozostał w położeniu bliskim środka konsolidacji ograniczanej poziomami 1785 pkt. i 1681 pkt. Samo zamknięcie sesji w rejonie 1736 pkt. podniosło szanse rynku na zakończenie listopada bez przesilenia w konsolidacji i przeniesienia czekania na wybicie na pierwsze sesje grudnia. W istocie zmienność dzienna WIG20 mierzona wskaźnikiem ATR z 14 dni, który ma wartość zbliżoną do 40 punktów, nie pozwala oczekiwać przesilenia na finałowej sesji listopada. W szerszej perspektywie patrząc konsolidacja nosi wszystkie cechy układu kontynuacyjnego i bez wybicia dołem scenariuszem bazowym jest kontynuacja październikowo-listopadowej fali wzrostowej. Bykom sprzyjają nie tylko anomalie kalendarzowe – oczekiwanie na rajd Świętego Mikołaja i efekt stycznia – ale też układ techniczny, w którym rynek ma po swojej stronie przełamanie linii trendu spadkowego, która była również linią bessy i odejście od dna bessy na więcej niż 20 procent, co spełnia definicję wejścia WIG20 w techniczną hossę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane