Wypadki kosztowne dla pracodawców

opublikowano: 22-03-2017, 22:00

Nieprawidłowe zachowanie pracowników przyczyniło się w 2016 r. do ponad 60 proc. niebezpiecznych zdarzeń w pracy.

Średnio po 34,6 dnia trwały w ubiegłym roku zwolnienia lekarskie związane z wypadkami przy pracy. Rok wcześniej — 34,5 dnia. — Koszt jednego dnia absencji chorobowej w Polsce, który ponosi pracodawca, wynosi średnio 373 zł lub 565 zł. Kwota ta zależy od tego, czy w tej sytuacji zatrudniono kogoś na zastępstwo, czy pracę rozdzielono między zespół, który otrzyma wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny. W 2016 r. zaobserwowalismy wzrost przeciętnego wynagrodzenia, dlatego można mówić o rosnących kosztach pracodawców, mimo zmian w liczbie wypadków i czasie trwania niezdolności do pracy z ich powodu — mówi Hubert Wawrzyniak, prezes W&WConsulting. Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 r. było nieco więcej wypadków przy pracy niż rok wcześniej (o 0,3 pkt. proc.). Mniej było wypadków śmiertelnych (o prawie 22 pkt. proc.) i ciężkich (o 7 pkt. proc.). Wypadkom przy pracy nadal ulegali przede wszystkim zatrudnieni w przetwórstwie przemysłowym (ponad 32 proc.), handlu i naprawie pojazdów samochodowych (ponad 13 proc.), opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (10 proc.).

Najczęstsze przyczyny takich zdarzeń także się nie zmieniły. Jest to przede wszystkim nieprawidłowe zachowanie pracowników. Przyczyniło się ono do ponad 60 proc. ubiegłorocznych wypadków. Są one też często skutkiem niewłaściwego stanu narzędzi, wyposażenia lub budynków, a także niekorzystania z nich lub niewłaściwego posługiwania się nimi. Uszkodzenia rąk i nóg to najczęstsze urazy poszkodowanych pracowników — stanowiły one odpowiednio 43,8 proc. i 34,4 proc. wszystkich wypadków.

— Mimo że większość urazów nie była groźna ani nie spowodowała długotrwałej niezdolności do pracy, uniemożliwiały one wykonywanie obowiązków zawodowych. Dla pracodawców oznacza to wymierne koszty związane z wypłatą pensji w czasie zwolnienia lekarskiego, zastępstwem lub zmniejszoną wydajnością pracy firmy. BHP to nie tylko obowiązek, ale też wartość pracodawcy, przez możliwość zapewnienia kandydatom atrakcyjnej oferty pracy, która zapewnia bezpieczeństwo — ocenia Hubert Wawrzyniak.

0,3 proc. Taki udział w PKB stanowi w Polsce suma świadczeń wypłacanych z funduszu wypadkowego, która co roku przekracza 5 mld zł (wyliczenia EY).

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Bhp