Wyścig o miano technologicznego lidera

[MEW]
opublikowano: 22-03-2012, 00:00

Plus w tym roku zainwestuje w usługi na bazie LTE. T-Mobile pracuje na opinię sieci zaawansowanej technologicznie.

Polkomtel, operator sieci Plus, planuje w tym roku znaczne wydatki.

— W tym roku czekają nas duże inwestycje w rozbudowę sieci UMTS na 2,1 GHz i nowe usługi. To będzie rok nowych produktów i usług uruchomionych na bazie superszybkiego internetu LTE, który jest dla nas elementem rozwojowym. Trzeba zainwestować, by zebrać owoce — mówi Zygmunt Solorz- Żak, właściciel Polkomtela.

Trudny rynek

Polkomtel pokazał wczoraj wyniki za ubiegły rok. Spadał zysk netto (do 1,042 mld zł), EBITDA (o 3 proc. do 2,827 mld zł i przychody (o 5 proc. do 7,312 mld zł). Odchodzili klienci. Utrzymał mimo wszystko najwyższą na rynku rentowność EBITDA i 38-procentową marżę.

Problemy z przychodami i rentownością mieli wszyscy trzej najwięksi gracze na rynku. Przychody obniżały im spadki stawek międzyoperatorskich MTR. Podgryzał ich też operator sieci Play, który pokazał kilkudziesięcioprocentowy wzrost liczby klientów i dwukrotny wzrost rentowności EBITDA.

— Rynek jest trudny, wszystkim spadają przychody m.in. z powodu obniżania stawek międzyoperatorskich. Ale będziemy się starać, by w tym roku przychody,skorygowane stawkami interkonektowymi, były na podobnym poziomie jak w 2011 — mówi Zygmunt Solorz-Żak.

Play teorią dla T-Mobile

O prymat w dziedzinie technologii będzie walczył z Plusem operator sieci T-Mobile, który w tym roku skoncentruje się na rozwoju usług i produktów takich,jak płatności mobilne NFC.

— Chcemy być postrzegani jako operator zaawansowany technologicznie — mówi Miroslav Rakowski, prezes PTC, operatora sieci T-Mobile. PTC poinformowała wczoraj, że wprowadza w przyszłym tygodniu na rynek nową ofertę telefonii komórkowej — MTV Mobile. Ma ambitne plany — chce pozyskać w ciągu roku 1,6 mln klientów, z tego 500 tys. w MTV Mobile, a 1 mln — w niedawno odświeżonej Heyah.

T-Mobile pracuje nad kilkuletnią strategią. Jednym z jej elementów jest możliwość przejęć na rynku. Na sprzedaż może być operator sieci Play czy Multimedia, czasem wspomina się o Netii.

— Akwizycje to na razie kwestia czysto teoretyczna. Jest za dużo niewiadomych. Kupno Playa teoretycznie jest możliwe, ale realizację tego scenariusza w rzeczywistości oceniam jako bardzo mało prawdopodobną — mówi Miroslav Rakowski.

Jedna z plotek, która pojawiła się na rynku, dotyczy możliwości przejęcia aktywów stacjonarnych TP przez Deutsche Telekom.

— To kompletna bzdura — mówi Miroslaw Rakowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [MEW]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wyścig o miano technologicznego lidera