Wysoka nadwyżka to nie powód do blokady

opublikowano: 17-08-2017, 22:00

Organ podatkowy musi uzasadnić, dlaczego określone okoliczności przemawiają za przedłużeniem zwrotu podatku — orzekł WSA w Łodzi.

Sądy coraz częściej kwestionują działania organów podatkowych, dla których wszczęcie kontroli wystarczy, aby móc wstrzymać podatnikowi zwrot podatku od towarów i usług (VAT).

— Jedno z najnowszych takich orzeczeń zapadło niedawno w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym (WSA) w Łodzi — informuje Dominik Niewadzi, starszy konsultant w Crido Taxand. Sprawa dotyczyła podatnika, który wystąpił o zwrot nadwyżki VAT naliczonego za czerwiec 2016 r. Naczelnik urzędu skarbowego przedłużył termin jej wypłaty do 30 czerwca 2017 r., tłumacząc to postępowaniem prowadzonym przez organ kontroli skarbowej, dotyczącym prawidłowości rozliczeń tego podatku za czerwiec i lipiec 2016 r.

— Według fiskusa sam fakt badania transakcji podatnika oraz znaczna wysokość nadwyżki VAT były wystarczającymi powodami, aby nie wypłacić jej w ustawowym terminie — zwraca uwagę Dominik Niewadzi.

Łódzki sąd zajął inne stanowisko. Podkreślił, że zgodnie z art. 86 ust. 2 ustawy o VAT przedłużenie terminu zwrotu podatku jest możliwe, gdy podczas pierwotnej weryfikacji jego zasadności organ podatkowy dojdzie do przekonania, że żądanie podatnika budzi wątpliwości. WSA zwrócił jednak uwagę, że według poglądu utrwalonego w orzecznictwie decyzja o dodatkowym sprawdzeniu zasadności zwrotu musi mieć podstawy w stanie faktycznym danej sprawy.

Organ podatkowy przesądza wyłącznie o konieczności takiego dalszego badania. „Nie chodzi zatem o wykazanie, że zwrot jest niezasadny ani o wykazanie, że istnieją dowody przemawiające za niezasadnością zwrotu. Chodzi o wykazanie, że istnieją okoliczności przemawiające za potrzebą dodatkowej weryfikacji zasadności zwrotu” — podkreślił WSA w Łodzi, przywołując wyrok NSA z 5 lipca 2016 r. (sygn. akt I FSK 20139/15).

To oznacza, że organ podatkowy ma obowiązek wskazać nie tylko okoliczności przemawiające za przedłużeniem zwrotu podatku, ale także wyjaśnić, dlaczego one to uzasadniają.

W rozpatrywanej sprawie warunków tych nie spełniono. Sąd nie wykluczył, że w trakcie dalszego postępowania kontrolnego ujawnią się okoliczności nakazujące dodatkowe weryfikowanie zasadności zwrotu VAT. Niemniej, jego zdaniem, za takie nie mogą być uznane np. zapytania do administracji innych państw wysłane przez organ kontroli dla sprawdzenia transakcji i rzetelności dokumentów u tamtejszych kontrahentów podatnika. „Oczekiwanie na odpowiedź organów administracji państw ościennych wskazywać może na szeroko zakrojone postępowania wyjaśniające, lecz nie podważa ani nie poddaje w wątpliwość zasadności zwrotu VAT za czerwiec i lipiec 2016 r.” — czytamy w uzasadnieniu wyroku łódzkiego WSA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu