Wystarczy się utrzymać

Beata Tomaszkiewicz
18-05-2005, 00:00

UCI zakończył porządki w giełdowym banku, który „cierpi” na nadmiar kapitału. Włosi wiedzą, co z tym zrobić...

Pekao, kontrolowany przez włoskie Unicredito Italiano (UCI), jest mocno przekapitalizowany. Jego współczynnik wypłacalności sięga 19 proc.

— Bank zakończył restrukturyzację, teraz musi przyśpieszyć. Dlatego nie zamierzamy wypłacać, wzorem konkurencji, dodatkowej dywidendy, która pozwoliłaby Pekao na obniżenie kapitałów. Sądzimy, że powinien go wykorzystać na wzmocnienie pozycji na rynku — głównie na rozwój akcji kredytowej, w tym w segmencie kredytów hipotecznych, ale także na pozyskanie znaczącej grupy małych i średnich firm — mówi Andrea Moneta, szef pionu Nowej Europy w Unicredito Italiano.

Pekao ma również zapuścić głębsze korzenie za granicą. Tu bardzo ważnym rynkiem jest Ukraina. Zadaniem banku ma być zwiększenie udziału m.in. przez fuzję. Andrea Moneta zastrzega jednak, że nie ma żadnego konkretnego celu do przejęcia.

— Jeśli w przyszłości będziemy zainteresowani np. regionem bałtyckim, to inwestorem powinien być nasz polski bank — mówi Andrea Moneta.

W Polsce bank ma się rozwijać w sposób fundamentalny.

— Pod względem pozycji rynkowej depczemy po piętach PKO BP. Plan minimum to utrzymanie pozycji. Oczywiście, gdy pojawią się okazje do przejęcia, to bardzo dokładnie się im przyjrzymy — mówi Alessandro Profumo, dyrektor generalny UCI.

Przedstawiciele UCI są zdania, że Pekao powinien utrzymać ponad 40-proc. udział w zyskach grupy oraz obniżyć wskaźnik kosztów do dochodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Wystarczy się utrzymać