Wysycha źródełko o nazwie ZUS

Jacek Maliszewski
17-09-2001, 00:00

Wysycha źródełko o nazwie ZUS

Po dobrym sierpniu, kiedy to po raz pierwszy od pięciu miesięcy ze strony ZUS napłynęły większe pieniądze do kas funduszy emerytalnych, wrzesień zapowiada się na jeden z najgorszych w ostatnim roku. Przez osiem dni roboczych września (od 3 do 12 września) w sumie fundusze otrzymały niecałe 144 miliony złotych. Przez pierwszych osiem dni roboczych sierpnia było to ponad 225 milionów, a w lipcu ponad 174 milionów.

Właściwie trudno jeszcze jednoznacznie wyrokować, gdyż początek września charakteryzuje się bardzo nierównomiernym rozkładem wartości dziennych przelewów z ZUS. 6 września mieliśmy do czynienia z największym dziennym zastrzykiem gotówki w tym miesiącu — prawie 89 milionów, który to dzień kontrastuje z 5 oraz 11 września, w których na konto OFE wpłynęło po około 500 tysięcy złotych. Szkoda, że w dniach kiedy na rynku przydałaby się gotówka w mocnych rękach, by skupić akcje sprzedawane przez spanikowanych drobnych i średnich inwestorów, fundusze emerytalne otrzymały grosze od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z drugiej strony patrząc na rysującą się formację odwróconej głowy z ramionami na indeksie WIG, zadaję sobie pytanie „Czy los tak właśnie chciał, by zamach na Manhattanie spowodował dorysowanie na wykresach prawego ramienia tej formacji”?

O tym, że inna grupa dużych inwestorów, jakimi są fundusze inwestycyjne, od kilkunastu tygodni znacząco zwiększa zaangażowanie w akcje piszę w komentarzu o TFI. Gdyby w przyszłym tygodniu nadeszło większe wsparcie ze strony funduszy emerytalnych, to falę korygującą bessę mielibyśmy niemal pewną. Nie mówię oczywiście o początku hossy, ale po tak długotrwałych spadkach należy się jakieś odreagowanie. Wszystko mogłoby tak wyglądać, pod warunkiem że nie powtórzą się tego typu zamachy terrorystyczne, z którymi mieliśmy do czynienia we wtorek ubiegłego tygodnia. Obawiam się jednak, że to może nie być koniec. Ale to już zupełnie inna historia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Maliszewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Wysycha źródełko o nazwie ZUS