WZA Rafinerii Trzebinia przerwane do piątku

20-02-2007, 14:47

We wtorek rozpoczęło się WZA, które ma zdecydować o przyszłości rafinerii. Jak poinformowała prezes spółki, na razie żadne decyzje nie zapadły, ponieważ zarządzono przerwę w obradach do piątku.

Pierwszy w Polsce producent biopaliw Rafineria Trzebinia należąca do grupy PKN Orlen znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Powodem problemów firmy jest zmniejszenie ulg w akcyzie z tytułu dodatku biokomponentów do paliw.

We wtorek rozpoczęło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które ma zdecydować o przyszłości rafinerii zatrudniającej bezpośrednio i w spółkach-córkach około 800 osób. Jak poinformowała PAP prezes spółki Grażyna Kuś-Jach, na razie żadne decyzje nie zapadły, ponieważ zarządzono przerwę w obradach WZA do najbliższego piątku.

Zarząd rafinerii nie komentuje sytuacji firmy. Według nieoficjalnych informacji, w ślad za decyzjami podatkowymi Ministerstwa Finansów, banki - kredytujące budowę w Trzebini pierwszej w Polsce instalacji do produkcji biodiesla - zażądały ustanowienia zabezpieczeń na majątku spółki i poręczenia kredytów przez PKN Orlen. Firma ta ma ponad 77 proc. akcji Rafinerii Trzebinia.

Na początku stycznia zarząd Rafinerii Trzebinia zdecydował o czasowym wstrzymaniu produkcji i sprzedaży biodiesla z 20- procentową zawartością estrów metylowych. Decyzja została podjęta w związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Finansów dwukrotnie zmniejszającego wysokość ulgi w podatku akcyzowym z tytułu dodatku biokomponentów do paliw.

Rozporządzenie zakłada, że zwolnienie z akcyzy dla benzyny silnikowej nieetylizowanej, z dodatkiem biokomponentów, wynosi 1,50 zł od każdego litra dodanych biokomponentów, a zwolnienie dla oleju napędowego wynosi 1 zł od każdego litra dodanych biokomponentów. Według resortu finansów rozporządzenie w sprawie biopaliw utrzymuje maksymalne, dopuszczalne prawem UE ulgi podatkowe dla producentów biopaliw.

W ocenie zarządu spółki, zmiana przepisów podatkowych spowodowała konieczność renegocjacji zawartych przez rafinerię kontraktów na dostawy surowców do produkcji biodiesla, w tym głównie oleju rzepakowego. Podjęto również decyzję o wstrzymaniu prowadzenia prac nad programem inwestycyjnym, zmierzającym do znaczącego zwiększenia obecnie posiadanych mocy produkcyjnych biopaliw.

Działająca w Rafinerii od 2004 roku instalacja biodiesla była pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Szacunkowy koszt jej budowy wyniósł około 160 mln zł. Wydajność instalacji to 100 tys. estrów metylowych oleju rzepakowego oraz 11 tys. ton gliceryny farmaceutycznej rocznie. Do produkcji wykorzystywany jest przede wszystkim olej rzepakowy, a także zużyte oleje roślinne oraz kwasy tłuszczowe. Moce produkcyjne nowej instalacji pozwalają przetworzyć olej rzepakowy wyprodukowany z około 400 tys. ton rzepaku.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / WZA Rafinerii Trzebinia przerwane do piątku