Wzrosła liczba głodujących na świecie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-10-2005, 21:03

Liczba głodujących na świecie wzrosła w minionym roku do 852 milionów - poinformował w piątek w Genewie sprawozdawca Narodów Zjednoczonych ds. prawa do żywności Jean Ziegler.

Liczba głodujących na świecie wzrosła w minionym roku do 852 milionów - poinformował w piątek w Genewie sprawozdawca Narodów Zjednoczonych ds. prawa do żywności Jean Ziegler.

Prawo do jedzenia jest jednym z podstawowych praw człowieka - powiedział szwajcarski socjolog przed przypadającym w niedzielę Światowym Dniem Żywności. Tymczasem każdego dnia na świecie z głodu umiera 100 tysięcy osób. Chroniczny brak żywności szczególnie zauważalny jest od 1970 r. w krajach afrykańskich. W Afryce od 1999 r. do 2001 r. liczba osób, które nie dojadają, wzrosła z 88 do 200 milionów, co daje 35 proc. miejscowej populacji.

Ziegler poinformował, że w 2004 r. 191 krajów członkowskich ONZ wydało razem około biliona dolarów na zbrojenia, zmniejszając jednocześnie wydatki na potrzeby organizacji humanitarnych. Zdaniem Światowej Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wspomniana kwota wystarczyłaby na wyżywienie 12 miliardów ludzi na ziemi.

W tym roku Światowy Program Żywieniowy (WFP) miał 219 mln dolarów deficytu, a Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców 182 mln. W ostatnich miesiącach zmniejszono racje żywieniowe dla uchodźców w ramach WFP, głównie w Afryce Zachodniej i rejonie wielkich jezior afrykańskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane