Wzrost awersji do ryzyka sprzyja jenowi i frankowi

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 05-04-2016, 13:17

Decyzją Banku Rezerw Australii główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 2,0%.

Generalnie w komunikacie zwrócono uwagę na poprawę sentymentu na rynkach finansowych w ostatnim czasie i odbicie na rynku surowców. W kwestii inflacji zaznaczono, że pozostaje ona niska oraz wskazano na wyższe tempo wzrostu gospodarczego w 2015 roku. Najważniejsza zmiana dotyczy kursu dolara australijskiego, któremu poświecono oddzielny paragraf wskazując, że aprecjacja waluty australijskiej w ostatnim czasie może hamować aktualnie toczące się procesy w gospodarce. Decyzja RBA przyczyniła się do wzrostu wartości AUD’a, jako że nie sugerowano, że oczekuje się dalszej słabości waluty australijskiej. Aktualnie jednak, na skutek spadku apetytu na bardziej ryzykowne aktywa, waluta australijska znajduje się pod presją sprzedających. 

Pozytywny sentyment obserwowany na początku tego tygodnia wsparty komentarzami ze strony Petera Praeta, że ECB może podjąć kolejne działania mające na celu ograniczenie ryzyka niskiej inflacji w dłuższym terminie, powoli zanika. Podczas wtorkowej sesji obserwowany jest wzrost awersji do ryzyka, co przekłada się na umocnienie JPY czy CHF. Z kolei wsparciem dla dolara okazało się wczorajsze wystąpienie Erica Rosengren’a, który podczas swojego przemówienia wypowiadał się dość jastrzębio sugerując możliwość szybszych podwyżek stóp procentowych niż oczekuje tego rynek. Szef oddziału Fed w Bostonie wskazał również na utrzymującą się dobrą kondycje gospodarki amerykańskiej pomimo zawirowań na rynkach finansowych, które miały miejsce w ostatnim czasie. Dzisiaj uwaga będzie koncentrowała się głównie na odczycie indeksu ISM dla sektora usług w USA. Po dobrym piątkowym odczycie indeksu ISM dla przemysłu konsensus rynkowy zakłada, że w marcu nastąpi również wzrost usługowego ISM do 54 pkt. z 53,4 pkt. w lutym. Lepsze dane powinny stanowić wsparcie dla dolara, który dzisiaj silnie zyskuje na wartości w zestawieniu do większości walut (poza np. JPY).

Generalnie nasza krajowa waluta zachowywała się dobrze w ostatnim czasie. Stabilizacja sytuacji na rynkach zagranicznych pozwoliła złotemu zyskać na wartości. Dzisiaj z kolei PLN nieznacznie traci na wartości, co jest spowodowane spadkiem apetytu na bardziej ryzykowne aktywa, a także raportem agencji Moody’s wskazującym na zwiększone ryzyko polityczne związane z kryzysem konstytucyjnym, które może przełożyć się na pogorszenie klimatu inwestycyjnego w Polsce. 

EURUSD

Eurodolar koryguje zeszłotygodniowe wzrosty. Korekta spadkowa zapoczątkowana w tym tygodniu pogłębiła się. Aktualnie notowania podążają w okolice linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych oraz zniesienia 38,2% Fibo całości fali wzrostowej z poziomu  1,1143, które wyznacza najbliższe wsparcie na poziomie 1,1325. W dalszym ciągu EURUSD handlowany jest powyżej linii trendu, co powinno ograniczać spadki na tej parze. Najbliższy opór wyznacza piątkowe maksimum na poziomie 1,1437. Wyjcie powyżej tego szczytu otworzy drogę do dalszych wzrostów w okolice 1,1465/95. 

AUDUSD

AUDUSD znajduje się w fazie korekty ostatnich silnych wzrostów. Z technicznego punktu widzenia notowania mogą obecnie kierować się w okolice 0,7509, gdzie geometryczne wsparcie wyznacza 23,6% zniesienia całości fali wzrostowej z poziomu 0,6825 oraz projekcja 78,6% maksymalnej korekty spadkowej we wspomnianym impulsie wzrostowym. Tuż poniżej w rejonie 0,7475/90 znajdują się ostatnie minima lokalne. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska,Noble Securities S.A.

Polecane