Wzrost europejskiego rynku akcji

opublikowano: 11-01-2023, 18:22
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 wrósł w środę o 0,4 proc. Trzecia zwyżka w okresie ostatnich czterech sesji pozwoliła mu wrócić w pobliże ośmiomiesięcznego szczytu.

Inwestorzy oczekują, że w czwartek dowiemy się o dalszym spadku inflacji w USA w grudniu. Będzie to argument dla Fed aby łagodził politykę monetarną. W raporcie opublikowanym w środę HSBC prognozuje, że 1 lutego bank centralny USA obniży stopy ostatni raz w obecnym cyklu. Nastrojów nie zdołał popsuć Olli Rehn z Rady Prezesów EBC, który mówił o potrzebie znaczącego podwyższenia stóp na najbliższych posiedzeniach. Rentowności obligacji państw eurolandu jednak spadały.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Zdrożało prawie 71 proc. spółek ze Stoxx Europe 600. Popyt przeważał w 14 z 19 segmentach rynku. Najmocniej drożały akcje spółek chemicznych (1,4 proc.) i handlu detalicznego (2,15 proc.), które dzień wcześniej najmocniej taniały oraz spółek z branży nieruchomości (3,1 proc.). Najsłabsze były segmenty spółek turystyczno-wypoczynkowych (-0,3 proc.), ochrony zdrowia (-0,7 proc.) i ubezpieczeniowych (-1,1 proc.).

W Londynie FTSE100 zyskał 0,4 proc. zaliczając czwartą wzrostową sesję z ostatnich pięciu. W Paryżu CAC40 poszedł w górę o 0,8 proc. przy drożejących 27 spółkach z 40. We Frankfurcie DAX zyskał 1,2 proc. Wzrosły kursy 30 z 40 niemieckich blue chipów. Najmocniej drożały akcje giganta rynku nieruchomości Vonovia (6,55 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane