Wzrost indeksów przed świętami

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 23-12-2021, 09:15

Omikronie. Doniesienia, że ten wariant koronawirusa wiąże się z mniejszym ryzykiem hospitalizacji niż poprzedni wariant Delta, poprawił sentyment rynkowy. Rosną wartości indeksów akcji i słabnie dolar. Można także przypuszczać, że taka poprawa wiąże się ze zbliżającym się końcem roku, a więc istotną datą dla wycen aktywów.

Indeksy się podnoszą. Ceny kontraktów na DAXa wspinają się do poziomu ponad 15600 pkt. Zatem poprawa jest już faktem i ponownie można mówić o fazie wzrostowej nawet w krótkim terminie. Wczoraj wyraźnie poziom 15450 pkt. został tu pokonany. W średnim terminie wzrost obowiązuje cały czas, a poziomem odniesienia jest tu 14800 pkt.

Wczoraj opublikowany wskaźnik zaufania konsumentów w Stanach Zjednoczonych liczony przez Conference Board poprawił się w grudniu. Można odnieść wrażenie, że pojawienie się Omikrona nie miało żadnego większego wpływu na konsumenckie nastroje. Pojawiają się jednak przypuszczenia, że ma to związek z wcześniejszą niż zwykle datą publikacji wskaźnika. Dane do jego wyliczenia zakończono zbierać 16 grudnia, co oznacza, że ostatni wzrost liczby przypadków zakażenia wirusem Covid-19 mógł nie zostać w pełni odnotowany.

Dziś w kalendarzu interesujące są głównie wydarzenia popołudniowe. O 14:30 poznamy dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, a także wartość wskaźnika PCE core za listopad. Pojawią się również dane o zamówieniach na środki trwałe oraz o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. O 16:00 poznamy wskaźnik nastrojów konsumencki, ale tym razem liczony przez Uniwersytet Michigan. Będzie także informacja o sprzedaży domów na rynku pierwotnym.

Wycena ropy WTI ponownie się podniosła. To kolejny krok w kierunku oporu na 73.50 dolarów za baryłkę. Obecnie baryłka wyceniana jest na 72.80 dolarów. Co ciekawe podnosi się również cena złota. Uncja obecnie kosztuje 1805 dolarów, a więc to wciąż poniżej 1815 dolarów.

Zwyżce złota może pomagać słabnący dolar amerykański. Kurs EURUSD podnosi się do 1.1335, a GBPUSD jest na 1.3350. AUDUSD wzrósł do 0.7215, a USDCAD już wyraźnie spada. Obecnie para znajduje się na 1.2835. USDJPY stoi na 114.20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane