Wzrosty na otwarciu sesji w USA

WST
04-03-2009, 15:48

Po serii sesji spadkowych handlujący na  Wall Street z jeszcze większymi nadziejami na odbicie przystępowali do środowych notowań. Początek handlu nie zawiódł tych oczekiwań.

Przed sesją dobre nastroje wspierały szczególnie doniesienia z Chin, gdzie w minionym miesiącu wzrósł wskaźnik PMI dla przemysłu (trzeci kolejny miesiąc). Dodatkowo mocno plotkuje się nt. prawdopodobnego zwiększenia planu stymulującego gospodarkę Państwa Środka. Atmosferę stonował jednak odczyt wskaźnika ADP określającego liczbę zwolnień w sektorze prywatnym w amerykańskiej gospodarce. Okazał się on znacznie wyższy od prognoz – wyniósł w lutym 697 tys.

Dla dalszego przebiegu notowań istotna może okazać się prezentacja wskaźnika ISM dla sektora usług. Prognozy zakładają jego spadek z 42,9 do 41 pkt w lutym.

Zwyżka notowań surowców pozytywnie przełożyła się na wyceny akcji spółek wydobywczych. Kupujący skupili swoją uwagę na papierach Alcoa, największego amerykańskiego producenta miedzi oraz na Barrick Gold, specjalizującego się w złocie. Powody do zadowolenia mają też akcjonariusze koncernów paliwowych. Rosnące ceny ropy wymuszają niejako z automatu wzrost kursów Exxon Mobil, Chevron i ConocoPhillips.

Z kolei udziałowcy Costco Wholesale mają powody do niepokoju. Amerykański detalista odzieżowy poinformował o pierwszym od siedmiu kwartałów spadku zysku. Spółce zaszkodził m.in. silny dolar „erodujący” przychody generowane na zagranicznych rynkach.

Jeszcze gorzej mogą czuć się posiadacze walorów Toll Brothers. Największy w Północnej Ameryce deweloper luksusowych domów opublikował szóstą z rzędu kwartalną stratę.

Z kolei spadający kurs Palm, producenta „palm topów” to pochodna informacji o wynikach sprzedaży za III kwartał obrachunkowy - sprzedaży, która nie sprostała oczekiwaniom analityków...

Tymczasem główne indeksy amerykańskie rozpoczęły środową sesję wzrostami; Dow Jones Industrial Average o 1,7 proc. (6 827,25 pkt), S&P500 o 1,7 proc. (707,43 pkt), a Nasdaq o 1,9 proc. (1 340,66 pkt).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wzrosty na otwarciu sesji w USA