Wzrosty na rynku akcji na GPW

  • PAP
opublikowano: 21-10-2019, 17:50

W poniedziałek na warszawskim parkiecie dominowały zwyżki. W gronie blue chipów najsilniej poszły w górę JSW, KGHM i Orange.

WIG20 zyskał 0,9 proc. do 2.183,25 pkt., WIG zwyżkował 0,7 proc. do 57.418,58 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,3 proc. do 3.647,38 pkt., a sWIG80, jako jedyny, spadł 0,2 proc. do 11.429,60 pkt.

Wśród indeksów sektorowych na uwagę zasługiwał silny wzrost WIG-górnictwo, który zyskał 4,7 proc., do czego przyczyniły się m.in. JSW i Bogdanka.

Zdaniem dyrektora departamentu analiz Pekao IB Marcina Gątarza silne wzrosty węglowych spółek mogły być związane z dobrym zachowaniem się sektora na rynkach bazowych.

„Indeks FTSE Metals&Mining zwyżkował dzisiaj dość wyraźnie, w związku z tym impuls dla polskich spółek mógł pochodzić z rynków bazowych. Dodatkowo wycena JSW spadła do takich poziomów, że wrażliwość spółki na dobre lub złe wiadomości jest wysoka” – wyjaśnił PAP Biznes analityk Pekao IB.

Obroty na GPW wyniosły 587 mln zł, z czego 484 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 po rozpoczęciu sesji minimalnie poniżej piątkowego zamknięcia wszedł w trend wzrostowy, który zakończył się w okolicach godz. 10.00. Od tej pory indeks poruszał się w trendzie bocznym.

Na rynkach wschodzących europejskiej części EMEA dominowały wzrosty – najsilniejsze w Pradze, gdzie PX zyskał 1,0 proc. Spadki wystąpiły jedynie w Turcji – BIST100 stracił 1,1 proc.

DAX zyskał 1,03 proc., a S&P500 zwyżkował 0,56 proc. o godz. 17.15.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: JSW – o 16,3 proc., KGHM – o 3,5 proc. i Orange – o 2,8 proc. Zwyżkowały również akcje PKO BP – o 1,2 proc. i PGNiG – o 0,9 proc.

Cena JSW wzrosła najsilniej w perspektywie jednej sesji od 5 września 2016 roku.

Podczas notowań KGHM opublikował wyniki operacyjne za wrzesień - sprzedaż miedzi w grupie KGHM wyniosła 67,5 tys. ton i była wyższa o 12 proc. rdr, a produkcja miedzi płatnej w grupie wyniosła w tym czasie 58,6 tys. ton, co oznacza wzrost o 2 proc. rdr.

W trakcie poniedziałkowej sesji na rynku pojawiła się też informacja, że prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło zadeklarował, iż bank jest zainteresowany przejęciem atrakcyjnych aktywów na polskim rynku, jego obowiązkiem jest analizowanie pojawiających się okazji, a mBank spełnia warunek wielkości aktywów.

Natomiast w piątek po sesji PGNiG podał, że szacowany wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez grupę w trzecim kwartale 2019 roku wyniósł 5,52 mld m sześc. wobec 5,11 mld m sześc. w analogicznym okresie poprzedniego.

"Najważniejsze pozycje, czyli produkcja gazu, produkcja i sprzedaż ropy, wolumeny dystrybucji czy struktura importu były bardzo bliskie naszym oczekiwaniom. Te dane są bardzo neutralne w stosunku do naszych prognoz" - powiedział PAP Biznes Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe spadki, były: Dino Polska – o 3,5 proc., CCC – o 3,0 proc. i Lotos – o 1,2 proc.

Na rynek napłynęły dwie istotne informacje z otoczenia spółek handlowych (m. in. Dino Polska i CCC).

Według poniedziałkowego Dziennika Gazety Prawnej zawieszenie poboru podatku handlowego ma zostać przedłużone o kolejny rok - do 2021 r. - co mają sygnalizować przedstawiciele rządu w trakcie spotkań z pracodawcami.

Po otwarciu poniedziałkowej sesji inwestorzy poznali też najnowszy odczyt dla sprzedaży detalicznej – z szacunków GUS wynika, że

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

sprzedaż detaliczna w cenach bieżących we wrześniu rdr wzrosła o 5,3 proc. wobec konsensusu wzrostu 8,0 proc. i wobec wzrostu o 6,0 proc. w sierpniu.

W trakcie poniedziałkowych notowań CCC podało w komunikacie prasowym, że otworzyło sklep o powierzchni ponad 1.000 m kw. w słoweńskim Mariborze, a w najbliższych tygodniach planowane są jeszcze trzy nowe otwarcia w miejscach, w których do tej pory obecna była marka Voegele.

Po zakończeniu piątkowej sesji Lotos ujawnił, że szacunkowy skonsolidowany wynik operacyjny wg metodologii LIFO powiększony o amortyzację, po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych, wyniósł w III kw. 2019 roku 0,86 mld zł.

"Szacunkowe wyniki Lotosu są słabsze do naszych oczekiwań. Prognozowaliśmy EBITDA na poziomie 925 mln zł w trzecim kwartale, a spółka podała, że jej wynik to 860 mln zł. To zauważalna różnica, która się rozkłada równo między upstream oraz segment produkcji i handlu” – skomentował rezultaty w rozmowie z PAP Biznes analityk DM BOŚ Łukasz Prokopiuk.

„Wydaje mi się, że w tym kwartale spółka zaczęła testować nowe instalacje i być może mogło to mieć jakiś wpływ na produkcję i realizowane marże. To jednak tylko moje przypuszczenia" – dodał.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Bogdanki - wzrost o 7,4 proc., Toya – o 6,8 proc. i Ciechu – o 4,9 proc.

Natomiast negatywnie wyróżniły się akcje Elemental Holding – spadek o 5,5 proc., Mabionu – o 4,8 proc. i Trakcji – o 3,8 proc. Straciły również notowania Asseco Poland – o 1,0 proc.

W trakcie poniedziałkowej sesji agencja Bloomberg podała, że analityk Raiffeisen Centrobank Dominik Niszcz podwyższył rekomendację dla akcji Asseco Poland do „kupuj” z „trzymaj”, podwyższając cenę docelową dla informatycznej spółki do 58 zł. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy