Wzrosty na Wall Street i rekord Nasdaq

opublikowano: 16-11-2017, 22:32
aktualizacja: 16-11-2017, 22:36

Dow Jones i S&P500 wzrosły po 0,8 proc. Nasdaq, który kończył sesję rekordową wartością 6793 pkt., zyskał 1,3 proc.

Akcje amerykańskich spółek drożały dzień po największym od 5 września spadku S&P500 i średniej Dow Jones. Tak jak w środę powodem przeceny miała być niepewna przyszłość reformy podatkowej w USA, tak do czwartkowego wzrostu kursów miało przyczynić się przyjęcie przez Izbę Reprezentantów ustawy o redukcji podatków. Głośnym echem odbił się w czwartek raport UBS, w którym przekonywano, że rynek wciąż nie uwzględnił odpowiednio w cenach skutów obniżki podatków dla spółek w USA. Nastroje miały poprawić także dane makro, które według niektórych mogą budzić nadzieję na bardziej łagodną ścieżkę podwyżek stóp procentowych w USA. Minimalnie zdrożało złoto, staniała ropa i obligacje skarbowe USA. Wzrost apetytu na ryzyko spowodował, że rentowność „dwulatek” osiągnęła w czwartek największą wartość od 9 lat, a krzywa rentowności wypłaszczyła się. Różnica między rentownością obligacji 2- i 10- letnich jest najniższa od 10 lat.

Zobacz więcej

Reuters/Forum

Na zamknięciu rosły wskaźniki 8 z 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej drożały spółki świadczące usługi telekomunikacyjne (1,7 proc.) oraz dostawcy dóbr codziennego użytku (1,5 proc.) i spółki IT (1,3 proc.). Najsłabsze były segmenty użyteczności publicznej (-0,4 proc.) i energii (-0,6 proc.). Na zamknięciu drożało 76 proc. spółek z indeksu S&P500. Spośród 30 blue chipów ze średniej Dow Jones zdrożały 23. Gwiazdą sesji był Wal Mart Stores. Akcje właściciela największej sieci supermarketów w USA i na świecie drożały o prawie 11 proc. po największym wzroście sprzedaży od 2009 roku. W trójce najmocniej drożejących blue chipów znalazły się jeszcze Cisco Systems (5,2 proc.) i DowDuPont (2,5 proc.). Najmocniej staniały akcje spółki ubezpieczeniowej Travelers Companies (-2,2 proc.) i koncernów naftowych Chevron  (-1,6 proc.) i Exxon Mobil (-0,8 proc.). 
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu