Wzrosty omijają Softbank

Tadeusz Stasiuk
06-06-2001, 00:00

Wzrosty omijają Softbank

W trakcie pięciu miesięcy tego roku wycena akcji warszawskiego Softbanku straciła około 40 proc. Obserwowany od początku kwietnia trend wzrostowy na tym walorze powoli stracił impet, pozwolił jednak na skuteczne wybicie się kursu z dołka na poziomie 35,10 zł. Słaba koniunktura na rynku spółek IT skutecznie przy tym ogranicza ewentualne zwyżki na tym walorze.

Wycenie akcji integratora na pewno nie pomogą informacje o zmianie wyniku finansowego za ubiegły rok. Z raportu za IV kwartał w ujęciu narastającym wynikało, że w 2000 roku Softbank zarobił na czysto 40,3 mln zł. Raport roczny zweryfikował tę wartość do 34 mln zł. Korekta spowodowana została, jak ujawnia spółka w komentarzu do raportu, koniecznością utworzenia rezerw na nie zapłacone należności oraz na koszty odszkodowania dla spółki EPS.

Informacje te mogą pogłębić dodatkowo rozczarowanie inwestorów, którym trudno było się pogodzić ze słabymi (jak na potencjał spółki) wynikami finansowymi za ostatni rok. Dali oni temu wyraz silnie przeceniając akcje warszawskiej spółki, które w porównaniu z konkurencją doznały znacznie głębszej korekty niż wynikałoby to tylko z pointernetowej bessy.

Integrator, zdaniem analityków, zmuszony jest walczyć o odzyskanie zaufania inwestorów. Pomocne powinny być w tym informacje o wartościowych kontraktach, szczególnie realizowanych w branży finansowej w której specjalizuje się Softbank. Tych niestety nie ma zbyt dużo. Dlatego też spółka próbuje dywersyfikować działalność wychodząc ze swoją ofertą np. do sektora administracji publicznej. Rynek ten jest jednak obstawiony przez innych dużych integratorów, przez co nie ma wcale gwarancji pozyskania dobrych kontraktów.

Taki pogląd reprezentują m.in. analitycy DM WBK, którzy w majowej rekomendacji obniżyli wycenę walorów przedsiębiorstwa z 61 do 44 zł, sugerując trzymanie akcji spółki. Podczas wczorajszej sesji walory Softbanku po początkowej przecenie zyskały jednak ostatecznie 1,27 proc., docierając do poziomu 40 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wzrosty omijają Softbank