XDSL nęci tylko małych

Kamil Kosiński
22-10-2003, 00:00

Czy czeka nas exodus firm korzystających z łączy dzierżawionych do technologii xDSL?

Przez lata najbardziej dostępną formą szerokopasmowego dostępu do internetu były dla firm łącza dzierżawione. Za sprawą zmian w cennikach Telekomunikacji Polskiej wiele się jednak może zmienić. Neostrada jest bowiem formą dostępu szerokopasmowego akceptowalną cenowo nie tylko przez mniejsze firmy, ale i część klientów indywidualnych. Usługa o nazwie DSL TP nie jest dużo droższa od Neostrady, a oferuje już stałe adresy IP, co dla użytkowników biznesowych ma duże znaczenie.

— Neostradę opłaca się ryczałtem i rzeczywiście cena jest atrakcyjna. Nie obejmuje ona jednak stałego adresu IP. Przy każdym połączeniu trzeba się więc logować do sieci i w tym sensie trudno to nazwać produktem dla klienta biznesowego — podkreśla Leszek Sankowski, starszy kierownik produktów w Netii, która oferuje łącza dzierżawione i usługi oparte na xDSL-u pod marką Biznesowy Dostęp do Internetu.

Dlaczego xDSL jest tańszy od typowej dzierżawy łączy? XDSL jest technologią stricte dostępową, co oznacza, że jest wykorzystywany do budowy tzw. ostatniej mili abonenckiej, służącej do połączenia użytkownika z siecią operatora. Sieć operatora może być natomiast wykonana w różnej technologii: ATM, IP czy Frame Relay. W przypadku łącza dzierżawionego dla każdego klienta rezerwuje się odpowiednią przepustowość właśnie w technologii wykorzystanej do budowy samej sieci operatorskiej. To oczywiście musi kosztować. Przy technologii xDSL różni klienci współdzielą pasmo transmisji.

— Usługi dostępowe oparte na technologii xDSL są tańsze od typowej dzierżawy łączy m.in. dlatego, że ta druga angażuje większe zasoby operatora. W przypadku dzierżawy łączy kosztowniejsze są także urządzenia stanowiące zakończenie sieci, instalowane zarówno u klienta jak i operatora — tłumaczy Marcin Kozakiewicz, kierownik działu rozwoju usług w Telefonii Dialog, która do końca 2003 r. chce uruchomić usługi w technologii ADSL.

— Przy technologii xDSL ruch generowany przez różnych klientów jest w sieci operatorskiej wymieszany. Ponieważ nigdy nie jest tak, że wszyscy korzystają z sieci równocześnie, jest to rozwiązanie tańsze od łączy dzierżawionych, w których dla każdego klienta musi być zarezerwowana odpowiednia przepustowość sieci — dodaje Leszek Sankowski.

To, w jakim stopniu zjawisko rezygnacji z łączy dzierżawionych na rzecz transmisji w technologii xDSL dotknie poszczególnych operatorów, zależy od cen ich usług i struktury dotychczasowych klientów. Z pewnością jednak nastąpi, bo zapowiada je TP SA, operator obsługujący bez wątpienia największą liczbę klientów w Polsce.

— Zjawisko dotyczy głównie naszych klientów, gdyż to TP obsługuje najwięcej małych firm. Klienci Tel-Energo czy Telbanku w większości potrzebują typowych rozwiązań z zakresu transmisji danych, a nie samego szerokopasmowego dostępu do internetu — zaznacza Artur Pruszko z departamentu strategii TP SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / XDSL nęci tylko małych