Xiaomi zredukuje do 10 proc. miejsc pracy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 20-12-2022, 09:16
aktualizacja: 20-12-2022, 13:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Chiński producent sprzętu elektronicznego, koncern Xiaomi rozpoczął proces restrukturyzacji zatrudnienia. Gigant zamierza zlikwidować do 10 proc. etatów, informuje Reuters, który zweryfikował swoją wcześniejszą depeszę mówiącą o cięciu 15 proc. etatów.

fot. Angel Garcia/Bloomberg

Firma kojarzona z błyskotliwego awansu na czoło rankingu największych producentów smartfonów jak wynika z jej raportów, na koniec września 2022 r. zatrudniała 35 314 pracowników z czego ponad 32 tys. w samych Chinach Kontynentalnych. Jak podają agencyjne źródła oraz chińskie dzienniki i media społecznościowe gros zwolnień ma dotyczyć pracowników, którzy zatrudnieni zostali w okresie od grudnia zeszłego roku, kiedy to firmy z uwagi na ożywienie postpandemiczne przyjmowały nowych pracowników na potęgę. Pogorszenie globalnej koniunktury, w tym spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainę i podwyżkami stóp procentowych przez banki centralne gwałtownie zmieniło warunki rynkowe zmuszając wiele firm do szukania oszczędności.

Redukcje mają przed wszystkim dotyczyć segmentu smartfonów i usług internetowych.

Jak podał Reuters, w trzecim kwartale 2022 r. Xiaomi odnotowało 9,7-proc. spadek przychodów na co wpłynęły ograniczenia związane z falą infekcji Covid-19 w Chinach i słabnący popyt konsumentów. Przychody działu smartfonów, które stanowią około 60 proc. całkowitej sprzedaży zmniejszyły się o 11 proc. w ujęciu rocznym.

Oświadczenie spółki Xiaomi

Xiaomi wdrożyło niedawno rutynowy proces usprawnień organizacyjnych i optymalizacji zatrudnienia.

Liczba osób, których dotyczy ten proces, wyniosła mniej niż 10% wszystkich pracowników.

Otrzymali oni stosowne rekompensaty zgodnie z lokalnymi przepisami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane