XTB: Dane neutralne, ale dolar mocniejszy

XTB
opublikowano: 15-11-2007, 15:13

W październiku inflacja CPI wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 0,3 proc. w relacji miesiąc do miesiąca i 3,5 rok do roku (najwyższy poziom od sierpnia 2006 roku). Inflacja bazowa CPI natomiast wzrosła o odpowiednio 0,2 proc. i 2,2 proc. Publikowane dane były zgodne z rynkowymi prognozami.

Nieco bardziej zaskoczyły publikowane równocześnie tygodniowe dane o nowych bezrobotnych oraz indeks NY Empire State. Departament Pracy USA poinformował, że w minionym tygodniu liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła o 20 tys. do 339 tys., podczas gdy oczekiwano wzrostu tylko do 320 tys.

Pozytywnie zaskoczył natomiast listopadowy odczyt indeksy NY Empire State, opisującego kondycję gospodarczą w rejonie Nowego Jorku. Spadł on co prawda do 27,37 pkt. z 28,75 pkt. w październiku. Był to jednak spadek mniejszy od prognoz, które mówiły o odczycie na poziomie 21 pkt.

Kurs EUR/USD po publikacji danych, które jako całość można traktować jako neutralne, spadł z poziomu 1,4641 do 1,4615 dolara. Dzisiejsze spadki tej pary, które jeszcze przed danymi o 14:30 sprowadziły ją z poziomu 1,47 dolara rano do dziennego minimum na 1,4605 dolara, negatywnie odbijają się na sytuacji technicznej tej pary. Jeżeli do końca dnia strona popytowa nie odzyska inicjatywy, to najbliższe dni mają szanse przynieść silny korekcyjny spadek eurodolara, dla którego pierwszym celem będzie znajdująca się obecnie na poziomie 1,45 dolara 3-miesięczna linia impulsu wzrostowego.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane