XTB: Przecena złotego

opublikowano: 25-01-2007, 18:09

Czwartek przyniósł silną przecenę złotego zarówno wobec euro, jak i dolara. O godzinie 17:58 kurs EUR/PLN testował poziom 3,9220 zł, natomiast kurs USD/PLN 3,0212 zl. Oznacza to odpowiednio wzrost o 4,4 i 3,2 grosza.

Czwartek przyniósł silną przecenę złotego zarówno wobec euro, jak i dolara. O godzinie 17:58 kurs EUR/PLN testował poziom 3,9220 zł, natomiast kurs USD/PLN 3,0212 zl. Oznacza to odpowiednio wzrost o 4,4 i 3,2 grosza.

Dziś na wartości tracił cały region, co można wiązać z niekorzystnym od pewnego czasu sentymentem do rynków wschodzących, jak również z rosnącą rentownością amerykańskich obligacji.

Polska waluta przewodziła tym spadkom, tracąc dziś średnio ponad 1,1 proc. do euro i dolara, podczas gdy węgierski forint był tańszy 0,8 proc., słowacka korona 0,7 proc., a czeska o niespełna 0,5 proc.

Nie sposób jednoznacznie wskazać przyczyny tej dzisiejszej większej słabości złotego. Być może wynika ona z uwarunkowań technicznych na wykresach USD/PLN i EUR/PLN. A może inwestorzy już obawiają się, że na przyszłotygodniowej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, w której z racji zajmowanego stanowiska będzie uczestniczył Sławomir Skrzypek, potwierdzony zostanie brak kompetencji niedawno wybranego prezesa Narodowego Banku Polskiego? Rynek ma bowiem to do siebie, że w czasach gdy sentyment do danej waluty jest dobry, niewiele jej szkodzi. W sytuacji gdy on się zmienia, powodem przeceny może być nawet drobnostka.

Sytuacja techniczna na wykresach USD/PLN i EUR/PLN po dzisiejszym dniu, jeszcze wyraźniej wskazuje na osłabienie złotego w średnim terminie. Dotychczas, kilkakrotna obrona okolic 3,91 zł przez EUR/PLN, mogła wskazywać, że przede wszystkim rosnąć będzie USD/PLN, przy stabilizacji lub niewielkim wzroście EUR/PLN. Po dzisiejszej przecenie rosną szanse na to, że zwyżce USD/PLN do 3,08-3,09 zł, będzie towarzyszyć wzrost EUR/PLN w kierunku 3,98-4,00 zł.

Marcin R. Kiepas

marcin.kiepas@xtb.pl

X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane